fbpx
Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Czas na wiosenne oczyszczenie organizmu

  • Wszyscy z pewnością czujemy już zbliżającą się wiosnę, a wiosna to bardzo dobry czas na przeprowadzenie diety oczyszczającej.

   Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach kiedy jakość pożywienia pozostawia wiele do życzenia. Zjadamy zbyt wiele produktów przetworzonych, za dużo cukru, potraw mącznych, produktów pochodzenia zwierzęcego i używek. Konsekwencje tego możemy obserwować np. w gorszym samopoczuciu, braku energii, pogorszeniu odporności. Długotrwałe spożywanie niewłaściwych produktów prowadzi także do różnego rodzaju chorób i zaburzeń równowagi w organizmie.

   Cykliczne posty zdrowotne

   Większość ludzi od czasu do czasu potrzebuje postu. W dawnych czasach okres wiosenny naturalnie nas do tego zmuszał, zazwyczaj kiedy zimowe zapasy się wyczerpywały. Obecnie, o każdej porze roku mamy dostęp do nieograniczonej ilości każdego rodzaju pożywienia, co niestety nie wychodzi nam na dobre.

   Niemal każda tradycja lecznicza i religijna zaleca post (najlepiej cykliczny) jako metodę, która przynosi korzyści terapeutyczne czy duchowe. Przede wszystkim poszcząc odtruwamy organizm. Dostarczając tylko niektórych rodzajów pożywienia lub nie dostarczając go w ogóle nasze ciało przestawia się na tryb odtruwania. Przeważnie, z początku nie jest to przyjemne odczucie, ale z czasem na takiej diecie oczyszczającej czujemy się coraz lepiej. Nasze ciało nie jest obciążone toksynami, dzięki czemu nasz umysł zaczyna lepiej pracować i możemy skupić się na rozwoju duchowym.

   Są różne rodzaje diet oczyszczających i różny czas ich trwania. Dobrze jest wybrać metodę najbardziej dla nas korzystną. Jeśli sami nie wiemy, która opcja będzie dla nas właściwa, to możemy udać się do terapeuty, który na podstawie diagnozy doradzi nam odpowiednią dla nas opcję.

   Zachęcam do umówienia się na wizytę z zakersu dietetyki i ziołolecznictwa wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, a także wzięcia udziału w  Wiosennym Oczyszczaniu – praktycznych warsztatach z gotowania.

  Autorem artykułu jest

  Iwona Sitko, specjalista dietetyki wg Medycyny Chińskiej

  Iwona Sitko

  Dietetyka i ziołolecznictwo

   Rozwiń

  • OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

  • Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować sie do fazy regeneracji

   Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować się do fazy regeneracji

   Jak powinniśmy funkcjonować rano a jak wieczorem? Kiedy aktywność, a kiedy odpoczynek, regeneracja, wyciszenie?  Nasz organizm podlega takim samym wpływom jak otaczająca nas natura. Obserwując ją i postępując zgodnie z naturalnym rytmem przyrody możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie. Najlepiej … Czytaj dalej Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować się do fazy regeneracji

   0 komentarzy

   Rytm dobowy człowieka – wstęp do cyklu

   Tym dłuższym wstępem zaczynamy serię krótkich wpisów o 12-stu dwu godzinnych cyklach w ciągu doby w ujęciu zmian, jakie zachodzą w człowieku. Ciało każdego z nas, niezależnie od tego, czy uważa się za sowę, czy rannego ptaszka, pracuje w tym … Czytaj dalej Rytm dobowy człowieka – wstęp do cyklu

   0 komentarzy
   Kiszonki - zdrowie zamknięte w słoiku

   Kiszenie – prosty sposób na zdrowie

   FERMENTACJA (kiszenie) Fermentacja mlekowa, czyli popularnie kiszenie, jest jednym z najstarszych sposobów na konserwację żywności. Pierwsze ślady prowadzą 9000 lat wstecz do Skandynawii, gdzie fermentowano ryby. Substancje, które powstają podczas kiszenia nie tylko nadają nowy (często niezwykle zaskakujący) smak pożywieniu, … Czytaj dalej Kiszenie – prosty sposób na zdrowie

   0 komentarzy