Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

  • “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”.
   William James

    

   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ “wychodzi z pnia mózgu u podstawy czaszki i wędruje w dwóch kierunkach: w dół przez płuca, serce, przeponę i żołądek oraz w górę, gdzie łączy się z nerwami w szyi, gardle, oczach i uszach” (za: Deb Dana, Teoria poliwagalna w psychoterapii, 2020). Jest podzielony na dwie części: nerw błędny brzuszny i nerw błędny grzbietowy. Kiedy czujemy się spokojni i bezpieczni, jesteśmy w aktywacji nerwu błędnego brzusznego. Natomiast kiedy nie czujemy się bezpiecznie, odczuwamy zdenerwowanie, złość, strach lub wpadamy w dysocjacje, zamarcie, to wędrujemy w kierunku aktywacji nerwu błędnego grzbietowego.

   W wyregulowanym układzie nerwowym, wielokrotnie w ciągu dnia nasz układ nerwowy wchodzi w aktywację nerwu błędnego brzusznego i – w zależności od tego, czego doświadczamy – przechodzi do aktywacji nerwu błędnego grzbietowego i z powrotem. Co jednak dzieje się, gdy nasz autonomiczny układ nerwowy doświadczy przeciążenia, traumy lub zwyczajnie zbyt długo będzie przebywał w nadmiernym napięciu i stresie?

   Będzie mu bardzo trudno wrócić do równowagi, do powtórnej aktywacji nerwu błędnego brzusznego, do poczucia bezpieczeństwa i możliwości wchodzenia w relacje społeczne.

   Długotrwałe utrzymywanie w aktywacji nerwu błędnego brzusznego często wręcz wymusza pojawienie się różnych objawów np.: niepokoju, depresji, problemów psychosomatycznych dotyczących niemalże każdej części ciała, a także zaburzeń zachowania. Te objawy są sposobem organizmu na zapanowanie nad utrzymującym się i nierozładowanym ładunkiem emocjonalnym.

    

   Więc jeśli:

   • doświadczasz przesadnych reakcji emocjonalnych, gwałtownych zmian nastroju, napadów wściekłości, smutku, melancholii,
   • nie radzisz sobie ze stresem,
   • prześladują cię natrętne myśli, obrazy, wspomnienia,
   • masz zaburzenia snu,
   • ogarniają cię lęki, ataki paniki, niepokoje, fobie,
   • wpadasz w otępienie umysłowe, zapominasz,
   • jesteś nadpobudliwa, nadpobudliwy, unikasz pewnych okoliczności, często płaczesz,
   • nie wchodzisz w relacje, związki,
   • masz obniżone lub pikujące libido,
   • unikasz zobowiązań,
   • cierpisz na zespół chronicznego zmęczenia,
   • odczuwasz w ciele ból: głowy, kręgosłupa, mięśni,
   • nie masz energii,
   • twoja odporność jest obniżona, ciągle chorujesz,
   • masz depresję,
   • nęka cię poczucie oderwania od rzeczywistości,
   • nie przejawiasz zainteresowania życiem,
   • PTSD,
   • jesteś otyła, otyły, masz wysokie ciśnienie, arytmię i wiele innych objawów.


   To być może nadszedł czas, by przyjrzeć się bliżej swojemu autonomicznemu układowi nerwowemu?

    

   “Wierzę, że krew i ciało są mądrzejsze niż intelekt. Życie wrze w nieświadomości naszego ciała.

   To stąd wiemy, że żyjemy w głębi naszej duszy i w jedności z pulsującym wszechświatem”.

   Dawid Herbert Lawrence

    

   Zaprszamy na warsztaty: Moc nerwu błędnego brzusznego

  Autorem artykułu jest

  Aleksandra Niwińska - psychobiolog

  Aleksandra Niwińska

   Rozwiń

  • Artykuły

   Wiktor Usarek Masaże

   Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   Każdy człowiek jest wyjątkowy i całkowicie różny od innych. Ja to rozumiem i kultywuję, dobierając terapię indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Moja praca wykracza poza ramy standardowego masażu. Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem. Poprzez wywiad i szczerą rozmowę, … Czytaj dalej Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   0 komentarzy
   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda.

   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   Spokój. Relaks. Odprężenie. Świadomość. Otwartość. Wolność. Znaczenie tych słów jest nam doskonale znane, ale czy doświadczamy ich pełni w swoim życiu? Niekoniecznie. Co nas przed tym blokuje? Dlaczego nie potrafimy zamanifestować tych wartości w naszym codziennym życiu? Prze bodźcowanie? Gonitwa … Czytaj dalej Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   0 komentarzy

   Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   Lomi jest masażem całego ciała i w odróżnieniu od innych masaży odkrywane jest od razu całe ciało (oprócz miejsc intymnych). Charakterystyczne są długie ruchy przedramionami i dłońmi  przez całe ciało, krążenia w stawach barkowych i biodrowych oraz rozciągania nóg i … Czytaj dalej Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   0 komentarzy
   Moc nerwu błędnego brzusznego - autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”. William James   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ … Czytaj dalej Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   0 komentarzy
   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku

   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi,  lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.  Platon   Dźwiękoterapia to terapia polegająca na stymulacji wibracyjno -akustycznej, inaczej masaż dźwiękiem (wibracją, rezonansem). Wpływa na ciało i umysł człowieka, za pomocą dźwięków instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też … Czytaj dalej Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   0 komentarzy
   Mowa ciała - melodia duszy

   Mowa ciała – melodia duszy

   Czy zdałeś sobie kiedykolwiek sprawę, że Twoje ciało mówi do Ciebie? Mówi Ci o Twoich potrzebach i brakach. Nieraz głośno się upomina, a im bardziej chcesz stłumić, im mniej chcesz słyszeć tym bardziej zaczyna krzyczeć. Jak małe dziecko, które nie … Czytaj dalej Mowa ciała – melodia duszy

   0 komentarzy