Akupunktura polega na stymulacji organizmu poprzez wkłucia igieł akupunkturowych w konkretne miejsca w ciele.
Jest to terapia wykorzystywana w Medycynie Chińskiej – systemie medycznym, który istnieje od ponad 4 tysięcy lat. W starożytnych Chinach obserwowano jakim przemianom ulega świat wokół i jaki wpływ mają te zmiany ludzi. Na tej podstawie opisano uniwersalne prawa rządzące przyrodą (np. koncepcja Qi, Yin-Yang, 4 Filary, 5 Przemian), będące podstawą w leczeniu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Rozpoznając prawidłowo czynniki zewnętrze (wpływy klimatu, pór roku, stylu życia) oraz czynniki wewnętrzne (emocje, konstytucję pacjenta) leczy się nie chorobę, lecz człowieka.
Celem terapii jest przywrócenie człowiekowi zdolności do życia w równowadze, pozwalając mu w pełni rozwijać swój potencjał fizyczny i umysłowy.
Do zabiegów akupunktury stosuje się jednorazowe sterylne igły wykonane ze specjalnego stopu stali nierdzewnej, nie wchodzącego w reakcje z tkankami i płynami ustrojowymi. Wkłuwa się je w skórę w konkretne miejsca – punkty akupunkturowe, które leżą na przebiegu meridianów, stymulując w ten sposób cały organizm. Na ciele jest 360 podstawowych punktów akupunkturowych, w trakcie zabiegu nakłuwa się ich od 1 do 6. Punkty akupunkturowe można porównać do drogowskazów, które zawierają w sobie informacje jak i gdzie ukierunkować siły witalne (qi), aby możliwie jak najszybciej wrócić do stanu zdrowia.
Przeczytaj również: Wskazania do leczenia akupunkturą
Na tej podstawie dobierane są punkty akupunkturowe, nakłuwane sterylnymi, jednorazowymi igłami. Podczas jednego zabiegu wykorzystywane jest od 1 do 6 igieł. Przy nakłuciu pacjent odczuwa lekkie rozpieranie lub promieniowanie w miejscu wkłucia. Kolejne wizyty przebiegają podobnie. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać zmiany w samopoczuciu, będące pewnego rodzaju odpowiedzią organizmu na leczenie. Wizyty odbywają się co dwa lub trzy tygodnie w zależności od nasilenia dolegliwości. To, ile wizyt jest potrzebnych do wyleczenia pacjenta jest sprawą indywidualną – zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od długości trwania dolegliwości.
Oprócz zabiegów akupunktury, na podstawie ustalonej diagnozy przekazywane są zalecenia dietetyczne. W terapii dzieci wizyty odbywają się z częstotliwością od 7do 14 dni. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania u nich akupresury za pomocą igły taoistycznej, która nie narusza ciągłości tkanek.
Dorośli:
Dzieci:
W przypadku terapii rodzinnej (rodzice z dziećmi) przewidywane są zniżki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie akupunktury w leczeniu dolegliwości:
Akupunktura w rękach wykwalifikowanego terapeuty jest bezpieczną metodą leczenia. Do rzadkich powikłań możemy zaliczyć niegroźne siniaki w okolicach wkłucia (zwykle znikają po kilku dniach), zawroty głowy, które mijają zaraz po zabiegu, niewielki ból lub dyskomfort w miejscu nakłucia, rzadko zasłabnięcia.