Wielu pacjentów zadaje pytanie czy akupunkturą można leczyć wrzody, choroby skóry, bóle głowy, zaburzenia psychiczne, nadciśnienie i inne choroby dotykające człowieka.
Odpowiedź może być dwojaka. Istnieje lista wskazań Światowej Organizacji Zdrowia do leczenia akupunkturą, gdzie wypisane są jednostki chorobowe, których skuteczność leczenia została potwierdzona badaniami klinicznymi. Moja odpowiedź jest inna – akupunktura nie leczy chorób, tylko pomaga człowiekowi odzyskać zdrowie.
Zadaniem akupunkturzysty jest zajmowanie się człowiekiem, jego ciałem, umysłem i duchem. Nie koncentruje się na chorobie tylko na odnalezieniu przyczyny jej wystąpienia. Na podstawie wywiadu, badania pulsu i języka diagnozuje dlaczego w organizmie pacjenta doszło do nierównowagi, której następstwem było osłabienie sił witalnych (Qi) i wystąpienie objawów. Może osłabienie to występuje od urodzenia i związane jest z energią urodzeniową, odziedziczoną po przodkach (Jing)? Może dana osoba za bardzo eksploatuje swój organizm – mało snu, przepracowanie, nieodpowiednia jakość lub ilość pożywienia, używki? A może emocje przejmują kontrolę w życiu pacjenta, wpływając na ducha (Shen), nie pozwalając cieszyć się chwilą i być szczęśliwym? A może po prostu choroba czy objawy pojawiły się po to żeby zmienić coś w życiu, aby zacząć żyć w zgodzie z samym sobą.
Badanie pulsu, które jest jednym z filarów diagnozy w medycynie chińskiej.
Akupunkturzysta diagnozuje na jakim poziomie występuje nierównowaga i adekwatnie do tego dobiera punkty akupunkturowe, zalecenia dietetyczne oraz inne wskazówki dotyczące stylu życia. Rolą akupunkturzysty nie jest zatem naprawić człowieka pozbywając się choroby. Jego rolą jest pomóc mu odzyskać siły witalne, aby zmienił wzorce, które doprowadziły do pojawienia się objawów choroby.