Metoda polega na manipulacji określonych punktów na ciele pacjenta zwanych centrami koordynacji (CC) oraz centrami fuzji (CF), które pokrywają się z punktami: akupunkturowymi, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a.
W akupunkturze poszczególne punkty znajdują się na przebiegu meridianów (kanałów energetycznych), natomiast punkty wykorzystywane w manipulacji powięzi znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych.
Formacje te są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele jak również drogami rozchodzenia się bólu. Metoda uwzględnia więc holistyczne podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad, mający na celu ustalenie m.in. który segment zainicjował nierównowagę napięciową w ciele.
Metoda GDS to nazwa pochodząca od inicjałów autorki metody, osteopatki i fizjoterapeutki – Godelieve Denys-Struyf. Duży wpływ na powstanie metody miały wykształcenie artystyczne i zdolność autorki do obserwacji i malunku ciała.Metoda opisuje powiązania między biomechaniką a funkcją ciała.
Łańcuchy Mięśniowo Stawowe to nazwa jednostek składających się z współzależnych części ciała, ich mięśni oraz powięzi. Jednostki te są narzędziami wyrazu psycho-somatycznego: naszego stanu napięć, przeżywanych emocji, charakteru. Długotrwałe zablokowania i napięcia w Łańcuchach oddziałują na naszą postawę, oddychanie i gesty. Metoda opisuje wpływ konkretnych emocji, nawyków oraz środowiska człowieka i,poprzez model Łańcuchów, wskazuje rozkład pasm napięcia mięśniowego i przemieszczeń stawowych.
Na pierwszą wizytę warto przygotować ze sobą dokumentację medyczną z przebytego dotychczas leczenia ortopedycznego bądź badań (RTG,MRI,TK). Umożliwia to precyzyjne prognozowanie procesu rehabilitacji.
Opcjonalne – jeżeli na wizytę rehabilitacyjną skierował nas lekarz, warto zabrać ze sobą skierowanie z zaleceniami. W przypadku koniecznej konsultacji lekarskiej, rehabilitant zaleci ją pacjentowi.
Odpowiedni strój sportowy powinien nie krępować ruchów i umożliwiać dostęp do leczonej okolicy ciała. To znacznie poprawia komfort i ułatwia przebieg zabiegu oraz ćwiczeń. Warto również przynieść ze sobą ręcznik, by w ramach zabiegów terapii manualnej położyć go na kozetce przed położeniem się.
Sesja terapeutyczna trwa około 60 minut. Czas ten może wahać się w zależności od czasu trwania badania oraz specyfiki zastosowanych technik terapeutycznych.