Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Czy blizny mogą wpływać na układ ruchu?

  • Terapia blizny – każdy z nas posiada jakieś blizny, często są to wspomnienia z dziecięcych zabaw, czasem nieprzyjemne doświadczenia chirurgicznych zabiegów. Niezależnie od czasu ich powstania i lokalizacji na ciele mogą mieć wpływ na cały układ ruchu człowieka, a także dosyć często na sferę psychiczną.

   Jak to możliwe?

   Odpowiedź jest zaskakująco prosta – tkanka łączna, czyli ta część naszego organizmu, która wszystko łączy i integruje. Jeśli wyobrazimy sobie T-shirt, który został rozdarty w prawym dolnym rogu, jego zaszycie spowoduje, że nie będzie się już tak idealnie układał na ciele. Czasem, jeśli szycie nie jest zbyt staranne, to może spowodować, że któryś z rękawków będzie mocniej opięty lub nawet spowoduje ograniczenie pełnych ruchów ręki.

   Tkanka łączna pełni dokładnie taką samą rolę w naszym organizmie, ale w odróżnieniu od koszulki, która jest złożona tylko z jednej warstwy materiału, nasze ciało ma kilka zależnych od siebie poziomów, więc każde cięcie może wpływać na wiele różnych obszarów naszego układu ruchu.

   Dlatego fizjoterapeuta i osteopata zawsze będzie pytać o przebyte urazy, operacje. Często zdarza się, że ból szyi może być zależny od zszytego dziesięć lat temu kolana lub łuku brwiowego, ilość kombinacji jest olbrzymia, jeśli do tego dołożymy warstwy, które trzeba testować oddzielnie staje się to bardzo złożoną kostką Rubika.

   Jak wytłumaczyć wpływ na poziom emocjonalny naszego organizmu?

   Już Reich wybitny psychiatra, który był uczniem Freuda, a jednocześnie jednym z protoplastów psychosomatyki, obserwował, że tkanka łączna „kumuluje emocje”. Możemy to zaobserwować w postawie osób które, doświadczają mocnych uczuć. Jeśli doświadczenia są pozytywne, to ciało unosi się, staje się wyprostowane i bardziej elastyczne. Negatywne emocje ściągają w dół, garbią i zamykają. To właśnie tkanka łączna jest integratorem postawy i naszym wewnętrznym pamiętnikiem. Jeśli doświadczenie emocjonalne jest powtarzane wielokrotnie lub jednorazowo, ale mocno, wtedy powięź utrwali napięcie. Dlatego czasem po wielu latach dotykając blizny zarówno fizycznej, jak i takiej, która jest związana tylko i wyłącznie z traumą emocjonalną (zgęstnienie tkankowe) możemy przywołać wspomnienia związane z doświadczeniem, które utworzyło tę dysfunkcję. Zmniejszenie zagęszczenia tkanki – rozbicie blizny spowoduje uwolnienie jej wzorca na poziomie fizycznym i psychicznym.

   Blizny fizyczne powstają w momencie, gdy rana się zasklepi, w jej miejscu pojawia się świeża blizna.

   Ciekawą informacją może być to, że blizny uznawane są za świeże aż przez 12 miesięcy od powstania rany. Sam proces gojenia jest związany z tworzeniem nowych włókien kolagenowych, w zależności od intensywności tego procesu rozróżniamy dwa główne typy blizny:

   Blizny hipertroficzne

   hipertroficzne
   wypukłe – związane ze zbyt dużą produkcją fibroblastu

    

   Blizny atroficzneblizny atroficzne
   zapadają się w głąb skóry – związane ze zbyt małą produkcją fibroblastu

    

   Czy ten podział ma znaczenie praktyczne?

   Ma i to ogromne, bo zupełnie inne bodźce będą zmniejszać te dwa rodzaje zaburzeń tkankowych. Blizny hipertroficzne będą reagować dobrze na laser, zimno oraz specyficzne techniki manualne. Natomiast blizny atroficzne świetnie redukują się poprzez banki próżniowe, olej kapronowy – wzmaga produkcję kolagenu, oraz ukierunkowane techniki manualne.

   Podsumowując: należy zwracać uwagę na blizny, warto sprawdzać czy mają potencjał wpływania na układ ruchu, jeśli tak to prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości spowodują ból lub ograniczenie ruchu.

  Autorem artykułu jest

  Grzegorz Kowalski

  D.O. Grzegorz Kowalski

   Rozwiń

  • Artykuły

   Wiktor Usarek Masaże

   Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   Każdy człowiek jest wyjątkowy i całkowicie różny od innych. Ja to rozumiem i kultywuję, dobierając terapię indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Moja praca wykracza poza ramy standardowego masażu. Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem. Poprzez wywiad i szczerą rozmowę, … Czytaj dalej Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   0 komentarzy
   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda.

   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   Spokój. Relaks. Odprężenie. Świadomość. Otwartość. Wolność. Znaczenie tych słów jest nam doskonale znane, ale czy doświadczamy ich pełni w swoim życiu? Niekoniecznie. Co nas przed tym blokuje? Dlaczego nie potrafimy zamanifestować tych wartości w naszym codziennym życiu? Prze bodźcowanie? Gonitwa … Czytaj dalej Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   0 komentarzy

   Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   Lomi jest masażem całego ciała i w odróżnieniu od innych masaży odkrywane jest od razu całe ciało (oprócz miejsc intymnych). Charakterystyczne są długie ruchy przedramionami i dłońmi  przez całe ciało, krążenia w stawach barkowych i biodrowych oraz rozciągania nóg i … Czytaj dalej Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   0 komentarzy
   Moc nerwu błędnego brzusznego - autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”. William James   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ … Czytaj dalej Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   0 komentarzy
   MTVSS Body Process Chorzów

   MTVSS Body Process

   Jeśli to czytasz, to znaczy, że szukasz. Jeśli szukasz to znaczy, że zadajesz sobie mnóstwo pytań i oczekujesz odpowiedzi. Możliwe, że nie wiesz jeszcze czego szukasz. Ale skoro szukasz, to zapraszam Cię. Najpierw do lektury a potem do mnie na … Czytaj dalej MTVSS Body Process

   0 komentarzy
   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku

   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi,  lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.  Platon   Dźwiękoterapia to terapia polegająca na stymulacji wibracyjno -akustycznej, inaczej masaż dźwiękiem (wibracją, rezonansem). Wpływa na ciało i umysł człowieka, za pomocą dźwięków instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też … Czytaj dalej Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   0 komentarzy