fbpx
Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Tai Chi Chuan

  • (Taijiquan) powstało w Chinach, pierwotnie jako sztuka walki oparta o filozoficzną koncepcję Yin-Yang i wiedzę z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej. Szybko zauważono, że ćwiczący stają się nie tylko świetnymi wojownikami, ale także cieszą się doskonałym zdrowiem. Ten drugi aspekt, w połączeniu umiarkowanie wymagającym – jak na owe czasy – sposobem treningu, zadecydowały o szerokiej popularyzacji Tai Chi Chuan nie tylko wśród wojowników, ale niemal wszystkich grup społecznych. Szacuje się, że aktualnie sztukę tę uprawia ponad 150 mln ludzi na całym świecie.

   Na czym więc polega specyfika ruchu w Tai Chi Chuan, że przyciąga zarówno osoby chętne do nauki walki, osoby pragnące delikatnej i spokojnej gimnastyki, a także osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi i ruchowymi? Co sprawia, że w wielu krajach jest to refundowana przez system opieki zdrowotnej metoda rehabilitacji po wypadkach, udarach i innych ciężkich doświadczeniach? Odpowiedź tkwi nie w tym jakie ruchy wykonujemy w Tai Chi Chuan, ale w jaki sposób to robimy. Pełne zrozumienie koncepcji ruchu możliwe jest tylko poprzez jego praktykę.

   Na początek możemy jednak powiedzieć, że:

   • W Tai Chi Chuan uczymy się poruszać ciałem (nogi, ręce, tułów) rozluźniając to, co zwykle mamy napięte i odciążając stawy.
   • Dowiadujemy się jak połączyć pracę górnej i dolnej połowy ciała, aby poruszało się ono świadomie jako całość i żadna część nie pozostawała sztywna ani zablokowana.
   • Poznajemy tajniki tzw. pracy wewnętrznej, ruchu niewidocznego z zewnątrz, pozostającego w obrębie kości, stawów, ścięgien i powięzi – jak poczuć nacisk prawej ręki w lewej nodze – jak poruszyć dłonią przy pomocy brzucha – oraz do czego jest to nam potrzebne.
   • Pamiętamy, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane i zachęcamy je do współdziałania: uczymy wyciszenia umysłu, powstrzymania gonitwy myśli oraz ciągłej koncentracji na spokojnie wykonywanych ruchach.
   • Ćwiczymy płynnie i powoli, w postawach stojących i krocząc w różnych kierunkach, odkrywamy zasady rządzące prawidłowym, zdrowym ruchem i uczymy się rozpoznawać odstępstwa, które nam szkodzą – nie tylko na zajęciach, ale także w ruchu na co dzień.

   Korzyści płynące z treningu Tai Chi Chuan:

   • spokojny umysł, poszerzona percepcja, lepsza koncentracja
   • poprawa koordynacji ruchowej i pogłębienie świadomości ciała
   • rozluźnienie nawykowo napiętych mięśni i otwarcie (poluzowanie) obciążonych i zesztywniałych stawów
   • odciążenie kręgosłupa i kolan przy jednoczesnym wzmocnieniu nóg (uda udźwigną więcej niż plecy)
   • delikatna i stopniowa poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej (lepsza kondycja)
   • ogólna poprawa pracy wszystkich narządów wewnętrznych, dzięki stymulacji punktów i meridianów wg TMC, o którą oparte zostało Tai Chi Chuan
   • wyciszenie rozedrganych emocji, zwiększenie tolerancji na stres i poprawa jakości snu
   • rozwój cech przydatnych w praktyce – samodyscyplina, cierpliwość, pokora, dystans do siebie.

   Tai Chi Chuan nie ma ograniczeń wiekowych ani ruchowych – wystarczy że potrafisz samodzielnie stać i chcesz ćwiczyć.

   Miejsce: Holum Przestrzeń, Chorzów, ul. Ks. Opolskiego 10
   Grupa: min. 8 – max. 12 osób

  Tai Chi Chuan prowadzą

  Katarzyna Lech
  Katarzyna Lech – nauczyciel Tai ChiChuan, sztukę tę zgłębia od 2014r. Jest również muzykoterapeutką w nurcie Dogłębnej Terapii Komórkowej z certyfikatem międzynarodowym, masażystką przy użyciu Mis Dźwiękowych oraz Gongów, jest również praktykiem tradycyjnej chińskiej sztuki walki Tai Chi Chuan stylu Chen wg przekazu Wielkiego Mistrza WangHaijun’a oraz pasjonatką i studentką Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Prowadzi zajęcia ruchowe, sesje indywidualne z dźwiękiem, masaże – Kąpiel w Dźwiękach, Koncerty i Medytacje, a także zajęcia grupowe z zastosowaniem technik oddechowych, afirmacji, wizualizacji, mantry oraz medytacji.

   

  Andrzej Buschmann
  Andrzej Buschmann – z wykształcenia jest biotechnologiem, z zawodu ogrodnikiem, a z zamiłowania nauczycielem. Od wielu lat interesuje się ruchem oraz jego zastosowaniami do jakich należą sztuki walki. Trenował m.in. aikido i karate kyokushin.  Kilkuletnia praktyka hatha jogi w Stowarzyszeniu Jogi Akademickiej pozwoliła mu zdobyć kwalifikacje instruktora rekreacji ruchowej.Z chińską sztuką Tai Chi Chuan stylu Chen zetknął się w roku 2009 i praktykuje ją nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Od 2018 roku podąża za przekazem Wielkiego Mistrza WangHaijun’a.

  Jesteś zainteresowany zajęciami? Napisz do nas!


  Zapisy oraz informacje (kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00): tel.: 574 999 509 , mail: biuro@holum.pl

   

  zapisz się na zajęcia:

   Rozwiń

   To również może Cię zainteresować

   RefleksoterapiaMasaż bańką chińską Bańki lekarskie bezogniowe Dietetyka i ziołolecznictwoDiagnostyka kwantowa aparatem QUANTUM