Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Mikrokinezyterapia jako sposób uwalniania od traumy i negatywnych wzorców emocjonalnych i somatycznych

  • Organizm ludzki jest wysycony przeróżnymi wzorcami począwszy od układu ruchu skończywszy na psychice. Wzorcem możemy nazwać każdy sposób funkcjonowania organizmu, istniejący na nieświadomym poziomie. Oznacza to że nie musimy się zastanawiać jak należy się zachować czy wykonać daną czynność, tylko działamy.

   Jak powstaje wzorzec? Mechanizm tworzenia wzorca

   Najprostszym przykładem tworzenia się wzorca jest nauka poruszania się, a  następnie chodu przez dziecko.

   Pierwsze próby wstawania z pozycji na czworakach, następnie chwilowe utrzymywanie równowagi oraz pierwsze kroki wymagają dużo wysiłku i skupienia. Podobna sytuacja ma miejsce podczas nauki jazdy samochodem, na początku przekładanie biegów i  skoordynowanie gazu, sprzęgła i hamulca jest karkołomnym wyzwaniem, po kilkudziesięciu jazdach pojawia się automatyzm i jeździmy bez zastanawiania się nad poszczególnymi ruchami.  Kiedy dana sytuacja zostanie powtórzona kilkadziesiąt razy udział skupienia i uwagi czyli tak zwanej części świadomej mózgu, staje się stopniowo mniejszy, kontrole przejmują części mózgu odpowiedzialne za działania nieświadome. 

    

   Tworzenie wzorców - nauka chodzenia

    

   Mechanizm  kompensacji

   W takim samym mechanizmie, jak nauka chodzenia czy nauka jazdy, zakorzeniają się reakcje stresowe. W momencie kontaktu ze stresorem organizm chwilowo ulega wychwianiu ze stanu fizjologicznej równowagi. W normalnych warunkach stresory ulegają stopniowemu wyhamowaniu, a organizm powraca do homeostazy. Jeśli jednak sytuacja trwale obciąża organizm lub jednorazowo, ale w sposób zbyt mocny, wtedy nie potrafi on wrócić do równowagi. Aby kontynuować dalsze funkcjonowanie musi korzystać z mechanizmów kompensacyjnych, jednak należy pamiętać, iż kompensacja zużywa energię organizmu. Możemy to porównać do sytuacji, w której w za dużych spodniach ktoś wyciągnie nam pasek, wtedy, żeby spodnie nie spadły trzeba je przytrzymać ręką, ale tak długo, jak będziemy używać ręki do trzymania spodni, nie będziemy w stanie zrobić nic innego zajęta kończyną. Tak właśnie działają mechanizmy kompensacyjne w naszym organizmie, oczywiście w sposób znacznie bardziej złożony i wielopłaszczyznowy, ale zasada zawsze jest podobna, kompensacja zabiera jakąś funkcję.

   Mikrokinezyterapia - zabieg wykonywany przez Grzegorza Kowalskiego

   Mikrokinezyterapia jest terapią manualną, stworzoną przez francuskich osteopatów. W trakcie wieloletnich badań nad metodą szczególna uwaga została skierowana na problem wpływania czynników emocjonalnych na układ ruchu i sposób ich „zapisywania w ciele” jak również  doskonalono formę terapii umożliwiającą odkodowanie negatywnych zapisów w organizmie.

   Całość terapii jest tak zaprojektowana, aby pokazać organizmowi doświadczenia na poziomie emocjonalnym, mechanicznym i biochemicznym, z którymi w przeszłości nie mógł sobie poradzić.

   Tutaj nasuwa się pytanie: dlaczego organizm nie umiał podołać doświadczeniu, które go „przygniotło”, odpowiedź jest dosyć prosta: doświadczenie było zbyt mocne, lub niewłaściwie rozpoznane. Terapia umożliwia wzmocnienie właściwych aspektów organizmu, aby mógł wygrać ze zbyt mocnym patogenem, lub właściwie go rozpoznać i zniwelować.

  Autorem artykułu jest

  Grzegorz Kowalski

  Grzegorz Kowalski

   Rozwiń

  • Artykuły

   Wiktor Usarek Masaże

   Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   Każdy człowiek jest wyjątkowy i całkowicie różny od innych. Ja to rozumiem i kultywuję, dobierając terapię indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Moja praca wykracza poza ramy standardowego masażu. Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem. Poprzez wywiad i szczerą rozmowę, … Czytaj dalej Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   0 komentarzy
   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda.

   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   Spokój. Relaks. Odprężenie. Świadomość. Otwartość. Wolność. Znaczenie tych słów jest nam doskonale znane, ale czy doświadczamy ich pełni w swoim życiu? Niekoniecznie. Co nas przed tym blokuje? Dlaczego nie potrafimy zamanifestować tych wartości w naszym codziennym życiu? Prze bodźcowanie? Gonitwa … Czytaj dalej Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   0 komentarzy

   Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   Lomi jest masażem całego ciała i w odróżnieniu od innych masaży odkrywane jest od razu całe ciało (oprócz miejsc intymnych). Charakterystyczne są długie ruchy przedramionami i dłońmi  przez całe ciało, krążenia w stawach barkowych i biodrowych oraz rozciągania nóg i … Czytaj dalej Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   0 komentarzy
   Moc nerwu błędnego brzusznego - autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”. William James   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ … Czytaj dalej Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   0 komentarzy
   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku

   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi,  lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.  Platon   Dźwiękoterapia to terapia polegająca na stymulacji wibracyjno -akustycznej, inaczej masaż dźwiękiem (wibracją, rezonansem). Wpływa na ciało i umysł człowieka, za pomocą dźwięków instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też … Czytaj dalej Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   0 komentarzy
   Mowa ciała - melodia duszy

   Mowa ciała – melodia duszy

   Czy zdałeś sobie kiedykolwiek sprawę, że Twoje ciało mówi do Ciebie? Mówi Ci o Twoich potrzebach i brakach. Nieraz głośno się upomina, a im bardziej chcesz stłumić, im mniej chcesz słyszeć tym bardziej zaczyna krzyczeć. Jak małe dziecko, które nie … Czytaj dalej Mowa ciała – melodia duszy

   0 komentarzy