fbpx
Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Mikrokinezyterapia jako sposób uwalniania od traumy i negatywnych wzorców emocjonalnych i somatycznych

  • Organizm ludzki jest wysycony przeróżnymi wzorcami począwszy od układu ruchu skończywszy na psychice. Wzorcem możemy nazwać każdy sposób funkcjonowania organizmu, istniejący na nieświadomym poziomie. Oznacza to że nie musimy się zastanawiać jak należy się zachować czy wykonać daną czynność, tylko działamy.

   Jak powstaje wzorzec? Mechanizm tworzenia wzorca

   Najprostszym przykładem tworzenia się wzorca jest nauka poruszania się, a  następnie chodu przez dziecko.

   Pierwsze próby wstawania z pozycji na czworakach, następnie chwilowe utrzymywanie równowagi oraz pierwsze kroki wymagają dużo wysiłku i skupienia. Podobna sytuacja ma miejsce podczas nauki jazdy samochodem, na początku przekładanie biegów i  skoordynowanie gazu, sprzęgła i hamulca jest karkołomnym wyzwaniem, po kilkudziesięciu jazdach pojawia się automatyzm i jeździmy bez zastanawiania się nad poszczególnymi ruchami.  Kiedy dana sytuacja zostanie powtórzona kilkadziesiąt razy udział skupienia i uwagi czyli tak zwanej części świadomej mózgu, staje się stopniowo mniejszy, kontrole przejmują części mózgu odpowiedzialne za działania nieświadome. 

    

   Tworzenie wzorców - nauka chodzenia

    

   Mechanizm  kompensacji

   W takim samym mechanizmie, jak nauka chodzenia czy nauka jazdy, zakorzeniają się reakcje stresowe. W momencie kontaktu ze stresorem organizm chwilowo ulega wychwianiu ze stanu fizjologicznej równowagi. W normalnych warunkach stresory ulegają stopniowemu wyhamowaniu, a organizm powraca do homeostazy. Jeśli jednak sytuacja trwale obciąża organizm lub jednorazowo, ale w sposób zbyt mocny, wtedy nie potrafi on wrócić do równowagi. Aby kontynuować dalsze funkcjonowanie musi korzystać z mechanizmów kompensacyjnych, jednak należy pamiętać, iż kompensacja zużywa energię organizmu. Możemy to porównać do sytuacji, w której w za dużych spodniach ktoś wyciągnie nam pasek, wtedy, żeby spodnie nie spadły trzeba je przytrzymać ręką, ale tak długo, jak będziemy używać ręki do trzymania spodni, nie będziemy w stanie zrobić nic innego zajęta kończyną. Tak właśnie działają mechanizmy kompensacyjne w naszym organizmie, oczywiście w sposób znacznie bardziej złożony i wielopłaszczyznowy, ale zasada zawsze jest podobna, kompensacja zabiera jakąś funkcję.

   Mikrokinezyterapia - zabieg wykonywany przez Grzegorza Kowalskiego

   Mikrokinezyterapia jest terapią manualną, stworzoną przez francuskich osteopatów. W trakcie wieloletnich badań nad metodą szczególna uwaga została skierowana na problem wpływania czynników emocjonalnych na układ ruchu i sposób ich „zapisywania w ciele” jak również  doskonalono formę terapii umożliwiającą odkodowanie negatywnych zapisów w organizmie.

   Całość terapii jest tak zaprojektowana, aby pokazać organizmowi doświadczenia na poziomie emocjonalnym, mechanicznym i biochemicznym, z którymi w przeszłości nie mógł sobie poradzić.

   Tutaj nasuwa się pytanie: dlaczego organizm nie umiał podołać doświadczeniu, które go „przygniotło”, odpowiedź jest dosyć prosta: doświadczenie było zbyt mocne, lub niewłaściwie rozpoznane. Terapia umożliwia wzmocnienie właściwych aspektów organizmu, aby mógł wygrać ze zbyt mocnym patogenem, lub właściwie go rozpoznać i zniwelować.

  Autorem artykułu jest

  Grzegorz Kowalski

  Grzegorz Kowalski

  Mikrokinezyterapia Osteopatia i Fizjoterapia stomatologiczna Rehabilitacja stomatologicznaTerapia czaszkowo-krzyżowa Fala uderzeniowa

   Rozwiń

  • OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

  • Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować sie do fazy regeneracji

   Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować się do fazy regeneracji

   Jak powinniśmy funkcjonować rano a jak wieczorem? Kiedy aktywność, a kiedy odpoczynek, regeneracja, wyciszenie?  Nasz organizm podlega takim samym wpływom jak otaczająca nas natura. Obserwując ją i postępując zgodnie z naturalnym rytmem przyrody możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie. Najlepiej … Czytaj dalej Własciwe przygotowanie do snu – jak przygotować się do fazy regeneracji

   0 komentarzy

   Rytm dobowy człowieka – wstęp do cyklu

   Tym dłuższym wstępem zaczynamy serię krótkich wpisów o 12-stu dwu godzinnych cyklach w ciągu doby w ujęciu zmian, jakie zachodzą w człowieku. Ciało każdego z nas, niezależnie od tego, czy uważa się za sowę, czy rannego ptaszka, pracuje w tym … Czytaj dalej Rytm dobowy człowieka – wstęp do cyklu

   0 komentarzy
   Kiszonki - zdrowie zamknięte w słoiku

   Kiszenie – prosty sposób na zdrowie

   FERMENTACJA (kiszenie) Fermentacja mlekowa, czyli popularnie kiszenie, jest jednym z najstarszych sposobów na konserwację żywności. Pierwsze ślady prowadzą 9000 lat wstecz do Skandynawii, gdzie fermentowano ryby. Substancje, które powstają podczas kiszenia nie tylko nadają nowy (często niezwykle zaskakujący) smak pożywieniu, … Czytaj dalej Kiszenie – prosty sposób na zdrowie

   0 komentarzy