fbpx
Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Kreatywne tworzenie jako forma terapii przez zajęcie

  • Od dziś w Holum dostępne są dla Was kolorowanki dla dorosłych oraz kredki!

   Zachęcamy Was do przyjścia 5 minut wcześniej i poświęcenia tej niedługiej chwili na przyjemność, jaką może być zanurzenie się w świecie kolorów i kształtów :-).

    

   Kolorowanka dla dorosłych i kolorowe kredki

   Kolorowanie jest jedną z form działalności twórczej, której nie musimy się już uczyć w dorosłym życiu, jest dla nas naturalna, ponieważ najczęściej znamy ją od dziecka. Kolorował zapewne każdy z nas, ale nie każdy wie, że jest to jeden z rodzajów terapii naturalnej, wykorzystywanej jest w klasycznej rehabilitacji.

   Kreatywne tworzenie, a do takich zajęć możemy zaliczyć właśnie kolorowanie, ma wpływ na poziom kortyzolu.

   Z badania opublikowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Artystycznej wynika, że kreatywne tworzenie ma wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu i to już podczas wykonywania tej czynności. Badanie obejmowało 39 zdrowych uczestników, a jego celem było zbadanie wpływu tworzenia sztuki wizualnej na poziom kortyzolu. Wśród badanych 18 osób miało nieduże doświadczenie w tworzeniu sztuki, 13 osób posiadało pewne doświadczenie a 8 osób miało duże doświadczenie w tym zakresie.
   Uczestnicy mogli wykonać kolaż, lepić w glinie oraz malować, a także mogli te metody dowolnie łączyć ze sobą. Badane osoby w wywiadzie po zakończeniu działań artystycznych zgłaszały, że wykonywane zadanie było m.in.  przyjemne, relaksujące, pomagało lepiej poznać siebie, miało pozytywny wpływ na zmniejszenie niepożądanych myśli, powodowało rozluźnienie zabawę czy było relaksującym oderwaniem od rutynowych zajęć.

    

   Kolorowanka dla dorosłych i kredki

   Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych kolorowanek dla dorosłych oraz książek do kreatywnej zabawy przez pracę i uważność.

   Dlaczego to takie istotne? Czym jest kortyzol?

   Kortyzol jest hormonem steroidowym produkowanym przez nadnercza. Jest nazywany hormonem stresu, powoduje wzmocnienie innych hormonów stresu, tj. adrenaliny i noradrenaliny, co wspomaga organizm w sytuacjach stresowych.

   Kortyzol:

   • ma wpływ na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, białkową,
   • nadmiar kortyzolu ma wpływ na obniżenie odporności,
   • reakcje stresowe powodują zwiększenie poziomu kortyzolu, a ten powoduje zwiększone stężenie glukozy we krwi, co może prowadzić do cukrzycy,
   • podwyższony poziom kortyzolu ma wpływ na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego,
   • zwiększony poziom kortyzolu powoduje uwalnianie się wapnia z kości, osteoporozę i większa podatność na złamania,
   • nadmiar kortyzolu zwiększa ciśnienie krwi,
   • przewlekły nadmiar kortyzolu na może prowadzić do powikłań sercowo – naczyniowych np. zawału czy udaru, zwiększenie tendencji do zakrzepicy i powstawania zatorów,
   • zaburzenia poziomu kortyzolu powodują zaburzenia psychiczne i neuropsychologiczne, takie jak np.: depresja, chwiejność emocjonalna,psychozy, zaburzenia snu oraz osłabienie pamięci.

    Kolorowanie jest wykorzystywane jako jedna z metod rehabilitacji podczas zajęć arteterapii, jednej z form terapii zajęciowej.

   Arteterapia jako narzędzie terapeutyczne wykorzystuje sztukę – tworzenie jej oraz obcowanie z nią.

   Terapia zajęciowa jest zlecana przez lekarza w odniesieniu do konkretnych jednostek chorobowych. Jej zadaniem jest usprawnianie pacjenta lub utrzymywanie go możliwie najdłużej w satysfakcjonującej formie. Usprawnieniu podlega sfera fizyczna, psychiczna oraz społeczna. Rehabilituje się w ten sposób osoby niepełnosprawne od urodzenia (np. w Warsztatach Terapii Zajęciowej), ale także osoby np. po wypadkach, udarach, wylewach. Terapia zajęciowa prowadzona jest również m.in. w szpitalach psychiatrycznych zarówno w leczeniu schorzeń jak np. schizofrenia czy zaburzenia odżywiania, na oddziałach neurologicznych, w ośrodkach rehabilitacji narządów ruchu.

   Innymi, niż arteterapia, formami terapii zajęciowej są terapie z wykorzystaniem literatury (biblioterapia), zabawy i gier (ludoterapia), pracy, np. gotowania (ergoterapia), przyrody (silvoterapia), z udziałem zwierząt (dogoterapia i hipoterapia) oraz terapia ruchem.

   Do tego typu możemy także zaliczyć śpiew i grę na instrumentach, chociaż, to jest domena muzykoterapii, dziedziny terapeutycznej, również wykorzystywanej w Terapii Zajęciowej. Właściwie dobrana i prowadzona terapia zajęciowa ma korzystny wpływ na poprawę samooceny. Głównie jednak koncertuje się na poprawie  funkcjonowania jednostki w samodzielnym życiu oraz w społeczeństwie, ponieważ wspiera rozwój relacji społecznych.

   Celem terapii zajęciowej jest również zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym. Stres przyczynia się do wielu chorób, chociażby wspomnianego wypalenia zawodowego oraz wielu innych chorób psychicznych i fizycznych. Wpływ stresu jest łączony z wieloma chorobami, takimi jak np. nowotwory czy zapalenia stawów.

    

   Warsztaty terapii zajęciowej

   Kreatywna praca na warsztatach terapii zajęciowej dla osób kształcących się w zawodzie terapeuty zajęciowego.

   Kolory mają leczniczy wpływ na zdrowie.

   Dziedzina, która się tym zajmuje to koloroterapia, inaczej nazywana również chromoterapią. Terapia ta oddziałuje na ciało i psychikę za pomocą kolorów.

   Dzięki właściwemu zastosowaniu odpowiednich barw można wywołać konkretne stany emocjonalne, jak np. rozdrażnienie, uspokojenie, ale również można również np. pobudzić lub osłabić apetyt, zmotywować do działania. O mocy kolorów i powiązaniu ich ze zdrowiem wiedziano już bardzo dawno, kolory są wykorzystywane w diagnostyce i terapii opartych m.in. w starożytnej medycynie chińskiej czy ajurwedyjskiej.Koloroterapia polega nie tylko wizualnym obcowaniu  z kolorami, ale również na naświetlaniu pacjenta odpowiednim światłem.  Ten rodzaj terapii zawiera w sobie szereg aspektów, zarówno pracę z określonymi kolorami, noszenie ubrań w określonych kolorach, przebywania w pomieszczeniach o określonej barwie, a nawet włączaniu do diety pokarmów o określonym kolorze.

   Kolorowanie to za mało?
   Sprawdź, czy w Twojej okolicy są organizowane, np. przez Dom Kultury czy prywatne ośrodki, zajęcia np. z ceramiki, decupage lub szycia. Jeżeli to nie jest rozwiązanie dla Ciebie, to zawsze możesz sięgnąć po glinę do lepienia w domu czy modelinę. Możesz spróbować tworzyć decupage korzystając z poradników na YT, materiały być może nawet masz już w domu. Do wykonania “nadruków” na różnych akcesoriach czy nawet meblach, wystarczy farba jako podkład, klej, serwetki i lakier oraz oczywiście coś, co będziemy ozdabiać :).

    

   Przedmioty wykonane na Warsztatach Terapii Zajęciowej

   Przedmioty wykonane przez autorkę tekstu na Warsztatach Terapii Zajęciowej, podkładka i pudełeczko na chusteczki  ozdobione metoda decupage oraz miseczka wykonana z ceramiki i ozdobiona  specjalnymi szkliwami.

   Innymi kreatywnymi działaniami, które możemy podjąć we własnych 4 ścianach, jest np. tworzenie biżuterii czy własnych kosmetyków – a te możemy zacząć tworzyć z gotowych do kupienia w sieci zestawów, np. do szminek czy balsamów. W przypadku domowych kosmetyków diy nawet z gotowych zestawów, niepodważalnym atutem jest także ich skład, często zdecydowanie lepszy niż to, co możemy kupić w sklepach, bowiem będzie pozbawione chociażby nadmiaru konserwantów.
   Do wyżej wymienionych metod kreatywnego tworzenia możemy również dołożyć szycie, szydełkowanie, plecenie, a nawet malowanie na serwetkach 🙂

    

   Akcesoria do decupage

   Akcesoria do decupage

   Kolorować można w specjalnych aplikacjach na tablecie lub telefonie, bardzo fajnie sprawdza się to, gdy posiadamy sprzęt z rysikiem. Niezależnie od systemu operacyjnego urządzenia mamy do wyboru szereg darmowych aplikacji. Nie musimy dzięki temu nosić ze sobą do pracy czy szkoły kolorowanki i kredek, wystarczy zainstalować aplikację i w dowolnej chwili, np. w sytuacji stresowej możemy wznowić prace nad kolorowanką.

   Wybór możliwych zajęć jest ogromny i ciężko nawet wymienić wszystkie metody, ale jestem pewna, że każdy, kto poczuje chęć do tworzenia, bez większego trudu znajdzie się odpowiedni dla siebie sposób.

   Kurka wykonana podczas warsztatów WTZ. Dekoracja wpierw była obrysowywana od szablonu ma wybranym materiale, a następnie zszywana i dekorowana.

    

   Fioletowe drzeewa - Drzewa w okresie kwitnienia

   Obcowanie z naturą, to także forma terapii zajęciowej oraz koloroterapii. Ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zmniejszenie poziomu stresu.

   Link do badania:
   https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07421656.2016.1166832#.V2HutvkrKUk

   Wszystkie zdjęcia zamieszone w artykule są własnością autora tekstu, dlatego też kopiowanie ich na użytek komercyjny lub rozpowszechnianie bez wiedzy autora jest zabronione.

  Autorem artykułu jest

  Aleksandra Misiak naturoterapeuta
  Aleksandra Misiak
  naturoterapeuta

  Aleksandra Misiak

   Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych, tj. Orient Paweł Skrzypczak z siedzibą w Chorzowie, ul. Chrobrego 18, NIP  954-25-77-953 REGON 241954342, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1182) oraz zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, „RODO”). Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane w celu skontaktowania się ze mną i odpowiedzi na moje zgłoszenie zawarte w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przesłania formularza. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania zgodnie z Polityką Prywatności oraz obowiązującymi przepisami prawa.


  • OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

  • Mikrokinezyterapia - zabieg wykonywany przez Grzegorza Kowalskiego

   Mikrokinezyterapia jako sposób uwalniania od traumy i negatywnych wzorców emocjonalnych i somatycznych

   Organizm ludzki jest wysycony przeróżnymi wzorcami począwszy od układu ruchu skończywszy na psychice. Wzorcem możemy nazwać każdy sposób funkcjonowania organizmu, istniejący na nieświadomym poziomie. Oznacza to że nie musimy się zastanawiać jak należy się zachować czy wykonać daną czynność, tylko … Czytaj dalej Mikrokinezyterapia jako sposób uwalniania od traumy i negatywnych wzorców emocjonalnych i somatycznych

   0 komentarzy
   Lato w pełni

   Lato i element ognia w medycynie chińskiej

   W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej rozróżniamy 5 pór roku, które związane są z 5 Elementami. Ten podział związany jest z Teorią pięciu przemian, która ma swój początek w IV wieku p.n.e. Każdej porze roku przypisana jest konkretna przemiana, która to jest … Czytaj dalej Lato i element ognia w medycynie chińskiej

   0 komentarzy
   Medytacja - Terapie naturalne a odporność

   Terapie naturalne a odporność

   Obecnie kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak: mycie rąk, unikanie zatłoczonych miejsc, odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Należy pamiętać, że im silniejszy jest nasz układ odpornościowy, tym większe prawdopodobieństwo, że wirusy i bakterie nie … Czytaj dalej Terapie naturalne a odporność

   0 komentarzy