Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Homeopatia sposobem na blizny

  • Blizny, które powstają na skórze i tkankach wewnętrznych są naturalnym elementem procesu gojenia – ochraniają obszar, który uległ uszkodzeniu i pojawiają się prawie po wszystkich urazach, z wyjątkiem tych, które są bardzo drobne. Jednak w czasie narastania tkanki bliznowatej mogą wydarzyć się różne nieprawidłowe czy nieprzyjemne sytuacje – i wtedy z pomocą przychodzi homeopatia.

   Zastosowanie homeopatii w przypadku blizn

   Homeopatia może zaoferować bezpieczne i skuteczne leczenie blizn i zlikwidować związane z nimi objawy, takie jak infekcja, ropienie, swędzenie czy pieczenie.

   Homeopatycznie można wesprzeć organizm w prawidłowym bliznowaceniu – wtedy środki homeopatyczne należy stosować już na etapie gojenia rany. Homeopatia pomaga także w pozbyciu się chorych, nieprawidłowych tkanek, prowadząc do „rozpuszczenia” i reorganizacji tkanki bliznowatej, powstałej w miejscu urazu, co ma zastosowanie nawet w odniesieniu do starych blizn.

    

   Remedia homeopatyczne stosowane w terapii blizn

   Leki homeopatyczne (tzw. remedia) są przepisywane z uwzględnieniem objawów danej osoby, patologii, nasilenia blizny oraz ogólnego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta.

   Najbardziej popularne i skuteczne w leczeniu blizn są Calendula, Thiosinaminum, Causticum, Fluoricum acidum, Graphites, Kalium Bromatum, Silicea i Calcarea Fluorica. 

   Charakterystyczne cechy remediów stosowanych na blizny

   Poniżej opisano charakterystyczne objawy, wskazujące na potrzebę użycia poszczególnych leków homeopatycznych:

    

   Calendula – to podstawowy środek stosowany do wspomagania gojenia i wchłaniania blizn powstałych po urazach, skaleczeniach, oparzeniach i cięciach chirurgicznych. Może być stosowany na ranę w postaci roztworu, co zmniejszy prawdopodobieństwo powstania blizny, a rana szybciej się zagoi. Calendulę można przyjmować także doustnie w potencji 5CH dwa razy dziennie. Pomoże to zapobiegać bliznom, przyspiesza gojenie się rany wspomagając proces tworzenia tkanki ziarninowej i zapobiegnie infekcjom.

    

   Thiosinaminum – ten środek pochodzi z oleju z nasion gorczycy i jest jednym z najlepszych środków na rozpuszczenie blizny. Działa jak rozpuszczalnik i może być stosowany doustnie lub zewnętrznie na tkankę bliznowatą. Najlepszą skuteczność wykazuje tam, gdzie blizny są pogrubione i skurczone, szczególnie po operacji. Thiosinaminum 5CH można przyjmować doustnie lub nakładać na bliznę np. w postaci kremu.

    

   Causticum – skuteczny lek homeopatyczny szczególnie na blizny po oparzeniach oraz w przypadku trudno gojących się ran po oparzeniach. Inną ważnym wskazaniem do zastosowania Causticum jest ponowne otwarcie starych blizn w miejscach urazów, które zostały wcześniej zagojone.

    

   Fluoricum acidum – kolejny lek homeopatyczny na blizny, gdy charakterystyczna jest ciągła potrzeba drapania swędzącego miejsca. U większości osób potrzebujących tego środka obserwuje się pogorszenie swędzenia spowodowane ciepłem. Skóra u takich osób może być również dość sucha. Inną cechą, która może być obecna, są pryszcze wokół blizny. Blizny, które stają się czerwone wokół krawędzi, są również kluczową cechą stosowania acidum fluoricum. Ten środek działa dobrze, gdy blizny nie są prawidłowo zagojone, np. mają owrzodzenie. Sprawdza się także w przypadku trądziku bliznowaciejącego.

    

   Graphites – to najlepsze remedium homeopatyczne na bliznowce we wczesnym stadium, w których tkanka bliznowata jest pogrubiona i jędrna. Świetnie działa też na blizny, w których występuje intensywne pieczenie. W takich przypadkach graphites zmniejsza ból, a także prowadzi do rozpuszczenia blizny. Za pomocą tego środka można również poradzić sobie z wczesnymi stadiami powstawania blizny keloidowej oraz leczyć stare blizny, które mają skłonność do zmian nowotworowych. Jako środek zaradczy może być wskazany w nawracającym trądziku.

    

   Kalium Bromatum – skuteczny naturalny środek na blizny potrądzikowe wynikające z trądziku prostego, trądziku torbielowatego i trądziku krostkowego. Te blizny potrądzikowe mogą występować szczególnie na twarzy, ramionach lub klatce piersiowej.


   Silicea – to skuteczny środek homeopatyczny do leczenia blizn keloidowych, który pomaga sprawnie je rozpuścić. Dobrze sprawdza się w leczeniu przypadków, w których blizny keloidowe mają tendencję do ropienia a także powstają błyszczące, szkliste, twarde lub guzowate blizny. Może być również stosowany w leczeniu starych blizn, które nagle stają się bolesne, grudkowate, tkliwe i pękają. Powstawanie bliznowców w miejscu wstrzyknięć również wskazuje na potrzebę zastosowania Silicea. Wraz z tymi objawami może również występować zwiększona skłonność do pocenia się.

    

   Calcarea Fluorica pomaga w zmiękczeniu i wchłanianiu tkanki bliznowatej, gdy blizny są stwardniałe, a krawędzie są twarde i uniesione. Pęknięcia i suchość skóry mogą również występować u osób potrzebujących Calcarea Fluorica.

    

   Arnica – maść z arniki dobrze sprawdza się w leczeniu rozstępów, zwłaszcza powstałych w okresie ciąży a także w przypadku różnego rodzaju stłuczeń, urazów czy siniaków.

    

   Dobór środków homeopatycznych

   Homeopatia daje szeroki wachlarz możliwości naturalnego wsparcia organizmu w bezpieczny sposób, zarówno w sytuacjach ostrych, takich jak nagły uraz czy rana, a także w przewlekłych, gdzie przykładem są problematyczne blizny.

   O ile lekiem pierwszego wyboru przy urazach zazwyczaj jest Arnica a przy ranach Calendula i można je stosować samodzielnie, o tyle w sytuacjach bardziej skomplikowanych środków homeopatycznych nie należy dobierać na własną rękę.

   W leczeniu blizn i związanych z nimi problemów mamy do wyboru ponad sto innych remediów, a niekiedy wskazane jest stosowanie kilku różnych preparatów naprzemiennie.

   Aby terapia była skuteczna i bezpieczna kwestię przepisania odpowiedniego remedium warto zostawić homeopacie.

  Autorem artykułu jest

  Aleksandra Dziadek

  Aleksandra Dziadek

   Rozwiń

  • Artykuły

   Wiktor Usarek Masaże

   Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   Każdy człowiek jest wyjątkowy i całkowicie różny od innych. Ja to rozumiem i kultywuję, dobierając terapię indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Moja praca wykracza poza ramy standardowego masażu. Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem. Poprzez wywiad i szczerą rozmowę, … Czytaj dalej Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

   0 komentarzy
   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda.

   Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   Spokój. Relaks. Odprężenie. Świadomość. Otwartość. Wolność. Znaczenie tych słów jest nam doskonale znane, ale czy doświadczamy ich pełni w swoim życiu? Niekoniecznie. Co nas przed tym blokuje? Dlaczego nie potrafimy zamanifestować tych wartości w naszym codziennym życiu? Prze bodźcowanie? Gonitwa … Czytaj dalej Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

   0 komentarzy

   Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   Lomi jest masażem całego ciała i w odróżnieniu od innych masaży odkrywane jest od razu całe ciało (oprócz miejsc intymnych). Charakterystyczne są długie ruchy przedramionami i dłońmi  przez całe ciało, krążenia w stawach barkowych i biodrowych oraz rozciągania nóg i … Czytaj dalej Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

   0 komentarzy
   Moc nerwu błędnego brzusznego - autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”. William James   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ … Czytaj dalej Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

   0 komentarzy
   MTVSS Body Process Chorzów

   MTVSS Body Process

   Jeśli to czytasz, to znaczy, że szukasz. Jeśli szukasz to znaczy, że zadajesz sobie mnóstwo pytań i oczekujesz odpowiedzi. Możliwe, że nie wiesz jeszcze czego szukasz. Ale skoro szukasz, to zapraszam Cię. Najpierw do lektury a potem do mnie na … Czytaj dalej MTVSS Body Process

   0 komentarzy
   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku

   Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi,  lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.  Platon   Dźwiękoterapia to terapia polegająca na stymulacji wibracyjno -akustycznej, inaczej masaż dźwiękiem (wibracją, rezonansem). Wpływa na ciało i umysł człowieka, za pomocą dźwięków instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też … Czytaj dalej Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

   0 komentarzy