fbpx
Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
 • Holum na Facebooku

 • Co jeść w zgodzie z naturą – Jesień i element Metalu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  • Przed nami rozkwit jesieni, która w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w tym roku zaczęła się 12 sierpnia i potrwa do 26 października.

   Jesień w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej związana jest z przemianą Metalu, który/a odpowiada m.in. za procesy związane z zarządzaniem Qi, oddychaniem oraz wydalaniem.

   Narządami przypisanymi do jesieni są Płuca oraz Jelito Grube. Głównym zadaniem Płuc jest obrona odporności organizmu. Jelito Grube natomiast odpowiada za końcowy etap transformacji pożywienia. Skóra uznawana jest za 3 płuco człowieka, a jej stan odzwierciedla stan Płuc.

   Płuca przechowują Ducha Po – materialny aspekt Duszy, reprezentuje instynkt obronny człowieka. Jest związany z inkarnacją i jest aktywny podczas fazy płodowej, a po porodzie odpowiada za kierowanie ruchem energii do wewnątrz oraz utrzymywaniu określonych odruchów. Duch Po odpowiada również za przechowywanie dziedziczonych wspomnień.

    

   Emocje a elementu Metalu

   Emocją związaną z elementem Metalu jest smutek. Jest on jedną z przyczyn chorób związanych z emocjami, m.in. z depresją. Nie należy jednak całkowicie wystrzegać się smutku, ponieważ jest on naturalną i niezbędną emocją, pozwalającą organizmowi na refleksję, odpoczynek oraz spowolnienie metabolizmu.

    

   Ostra papryka

    

   Element Metalu w dietetyce

   Jesień związana jest z elementem Metalu i smakiem ostrym. Smak ten porusza Qi, wzmacnia jej cyrkulację oraz rozprasza i zmniejsza jej stagnację. Smak ostry ma właściwości otwierania porów i jest związany z poceniem się, co pomaga podczas ostrej fazy przeziębienia, a o te nietrudno w chłodniejsze, jesienne dni. Kierunkiem związanym ze smakiem ostrym jest ruch wznoszący oraz unoszący, który porusza energię Qi do góry oraz na zewnątrz, dzięki czemu zachodzi proces pocenia.

   Smaku ostrego powinny unikać osoby, którym na ogół jest nadmiernie ciepło, ponieważ ma on przeważnie działanie rozgrzewające. Nadmiar tego smaku może prowadzić również m.in. do osłabienia napięcia mięśniowego i zaparć.

    

   Co jeść w okresie jesieni, aby wspomóc organizm?

   W okresie jesiennym powinniśmy jeść produkty lekko ostre oraz/i ogrzewające oraz generalnie potrawy gotowane.

   • W sytuacji, gdy zauważymy pierwsze oznaki przeziębienia, to natychmiast powinniśmy sięgnąć po produkty, które stymulują krążenie Qi oraz wzmacniają energię obronną powierzchni ciała, takimi produktami są np. cebula, chili, czosnek, cynamon czy imbir.
   • Jeżeli zauważymy wysuszenie w ciele, np. w postaci zaparć, suchego kaszlu, suchej skóry, pomocne okażą się produkty nawilżające, takie jak np.  gruszki, mód, migdały. W okresie jesiennym, zwłaszcza gdy jest wilgotno, warto zwracać uwagę, aby nie obciążać dodatkowo Śledziony. Pomoże w tym rezygnacja z mlecznych produktów wychładzających takich jak np. mleko i jogurty. Produkty mleczne możemy zastąpić ich roślinnymi odpowiednikami, np. jogurtami czy mlekiem roślinnym, np. migdałowym lub kokosowym.
   • W przypadku nagromadzenia wewnętrznej wilgoci, czyli np. kłopotów z zatokami powinniśmy wesprzeć się produktami o właściwościach osuszających i ogrzewających, np. imbiru, ostrych przypraw, ryżu, prosa.

    

   Warzywa dobre na jesień

   Należy pamiętać o równoważeniu smaku ostrego

   Produkty przypisane do elementu Metalu:

   • Zboża i ziarna: jęczmień, owies, ryż (z wyjątkiem ryżu słodkiego),
   • Orzechy: orzeszki ziemne, pistacje.
   • Warzywa: brukselka, cebula, czosnek (cebula i czosnek jako surowe warzywa, podduszone lub podsmażone należą do przemiany Ziemi, czosnek suszony ma silniejsze działanie, tj., bardziej rozgrzewające niż świeży), kalafior, kapusta biała zielona, pekińska, włoska, ostra papryka, seler, szczypiorek, por, rzepa (czarna i biała), rzodkiew, rzodkiewka, zielona cebulka.
   • Przyprawy: bazylia, chili, chrzan, curry, czarnuszka, cząber, cynamon, estragon suszony (świeży należy do przemiany Ziemi), gałka muszkatołowa, gorczyca, goździki, imbir (imbir suszony ma silniejsze, tj., bardziej rozgrzewające działanie rozgrzewające niż świeży), kardamon, kmin krzyżowy, kminek, kolendra, korzeń kuzu, liść laurowy, lubczyk, majeranek, masala, mięta pieprzowa, oregano suszone (świeże należy do przemiany Ognia), rozmaryn suszony (świeży należy do przemiany Ognia), pieprz, ziele angielskie.
   • Produkty zwierzęce: bażant, dzik, gęś, indyk, krewetki, królik, kuropatwa, jeleń, przepiórka, sarna, zając.
   • Oleje: masło i olej z orzechów ziemnych.
   • Napoje i zioła: arcydzięgiel, biała malwa, bylica pospolita, herbata miętowa, koper, napar z imbiru, szałwia suszona, tymianek suszony (świeża szałwia oraz świeży tymianek należą do przemiany Ognia),
   • Inne produkty: kiełki rzodkiewki, ser pleśniowy,
   • Alkohole: wino ryżowe, wódka oraz wysoko procentowe alkohole.

    

   W okresie jesiennym należy unikać potraw tłustych, ochładzających i zimnych. Zdecydowanie jest to okres, w którym powinniśmy zapomnieć o lodach i ochładzających napojach.

   ! Należy zwracać uwagę, aby nie popijać posiłków zimnymi napojami – zdaje się to być zmorą współczesnej dietetyki. Panująca w żołądku temperatura oscyluje w granicach 37°C. Ma to korzystny wpływ na wydzielanie soku żołądkowego oraz sprawne funkcjonowanie całego procesu trawienia.

   Gdy jemy lub pijemy bardzo zimne produkty, to sprawiamy, że organizm musi je podgrzewać do ok. 37 °C, bo w takiej temperaturze nasz organizm zaczyna trawić i przyswajać. Konsekwencją tego jest zwiększone zużycie energii oraz osłabione trawienie i stagnacja pożywienia. Obniżenie temperatury przez zimne płyny oraz pokarmy upośledza procesy trawienne, ponieważ organizm potrzebuje dodatkowej energii, by podnieść temperaturę w żołądku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to trawienie nie przebiega prawidłowo. Podczas posiłków najlepiej w ogóle powstrzymać się od picia, ale jeżeli nie jest to możliwe, to złotym środkiem będzie picie ciepłych napojów np. gorzkiej herbaty lub ciepłego kompotu.

    

   Właściwie dobrana dieta ma wpływ nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale również na wygląd zewnętrzny oraz emocje, które w okresie jesiennym są podatne na smutek.

   We współczesnym świecie panuje świadomość, iż jesień to czas depresji, potocznie nazywanej depresją sezonową, objawiającą się najmocniej w okresie jesienno-zimowym. Podążanie za starożytnymi mądrościami medycyny chińskiej pozwala m.in. na utrzymanie równowagi w organizmie, a ta z kolei ma wpływ na samopoczucie wewnętrzne. Dietetyka Starożytnej Medycyny Chińskiej wspiera utrzymanie balansu emocji i zmniejsza podatność na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

  Autorami artykułu są

  Aleksandra Misiak, naturoterapeuta

  Aleksandra Misiak

  naturoterapeuta

  Iwona sitko, dietetyk

  Iwona Sitko

  dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

   Rozwiń

  • Artykuły

   Homeopatia sposobem na blizny

   Homeopatia sposobem na blizny

   Blizny, które powstają na skórze i tkankach wewnętrznych są naturalnym elementem procesu gojenia – ochraniają obszar, który uległ uszkodzeniu i pojawiają się prawie po wszystkich urazach, z wyjątkiem tych, które są bardzo drobne. Jednak w czasie narastania tkanki bliznowatej mogą … Czytaj dalej Homeopatia sposobem na blizny

   0 komentarzy
   Masaż Lomi Lomi w Chorzowie

   LomiLomi Nui

   To egzotycznie i tajemniczo brzmiąca nazwa masażu, który może zmienić Twoje życie. W internecie można znaleźć wiele informacji na jego temat, od lapidarnych i konkretnych po enigmatyczne i ezoteryczne. We wszystkich jest trochę prawdy. Jeżeli szukasz dodatkowych informacji, albo wyjaśnień … Czytaj dalej LomiLomi Nui

   0 komentarzy
   Mowa ciała - melodia duszy

   Mowa ciała – melodia duszy

   Czy zdałeś sobie kiedykolwiek sprawę, że Twoje ciało mówi do Ciebie? Mówi Ci o Twoich potrzebach i brakach. Nieraz głośno się upomina, a im bardziej chcesz stłumić, im mniej chcesz słyszeć tym bardziej zaczyna krzyczeć. Jak małe dziecko, które nie … Czytaj dalej Mowa ciała – melodia duszy

   0 komentarzy
   Aromaterapia - zdrowie zamknięte w esencji z rośliny

   Aromaterapia jako wsparcie dla ciała i duszy

   Zmysł węchu wykorzystujemy intuicyjnie. Zapach potrafi poprawić lub popsuć samopoczucie i nie jest to odczucie czy wymysł marketingowców, a tak działa nasz organizm, w mózgu znajduje się obszar nazywany węchomózgowiem, które powiązane jest ze zmysłem powonienia. Zapach ma realny wpływ … Czytaj dalej Aromaterapia jako wsparcie dla ciała i duszy

   0 komentarzy

   Co jeść w zgodzie z naturą – Jesień i element Metalu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

   Przed nami rozkwit jesieni, która w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w tym roku zaczęła się 12 sierpnia i potrwa do 26 października. Jesień w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej związana jest z przemianą Metalu, który/a odpowiada m.in. za procesy związane z zarządzaniem Qi, … Czytaj dalej Co jeść w zgodzie z naturą – Jesień i element Metalu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

   0 komentarzy
   Czas na wiosenne oczyszczenie organizmu

   Czas na wiosenne oczyszczenie organizmu

   Wszyscy z pewnością czujemy już zbliżającą się wiosnę, a wiosna to bardzo dobry czas na przeprowadzenie diety oczyszczającej. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach kiedy jakość pożywienia pozostawia wiele do życzenia. Zjadamy zbyt wiele produktów przetworzonych, za dużo cukru, … Czytaj dalej Czas na wiosenne oczyszczenie organizmu

   0 komentarzy