Zapraszam do spotkania z częścią siebie, która może stać się sojusznikiem w codziennym funkcjonowaniu, ale może też stać się przyczyną utknięcia w świecie frustracji, samotności, strachu lub otępienia.
Zapraszam do zaprzyjaźnienia się z własnym układem nerwowym, jego potrzebami, ale i z możliwościami, które dla nas ma. Układ nerwowy, o który się troszczymy, na który jesteśmy uważni, odwdzięczy się poczuciem lekkości, wewnętrznej równowagi, uziemienia oraz harmonią.
“Autonomiczny układ nerwowy możemy sobie wyobrazić jako fundament wszystkich naszych życiowych doświadczeń. Ten zasób biologiczny to podłoże neuronalne znajdujące się u podstaw każdego naszego doświadczenia. To, jak idziemy przez świat – zwracając się ku niemu lub odwracając się od niego, wycofując się, czasami nawiązując łączność z innymi, innym razem izolując się – wszystkim tym steruje nasz autonomiczny układ nerwowy. Gdy mamy wsparcie w postaci więzi zbudowanej na kooregulacji, wzmacnia się nasza rezyliencja (elastyczność, odporność psychiczna). W przypadku relacji, w których bezustannie doświadczamy braku dostrojenia, stajemy się mistrzami przetrwania. W każdej z naszych relacji nasz autonomiczny układ nerwowy “uczy się” czegoś o świecie, a jego napięcie modyfikuje się i tworzą się w nas nawyki łączności lub ochrony siebie”
(za: Deb Dana, Teoria poliwagalna w psychoterapii, 2020).
Rozregulowany, straumatyzowany układ nerwowy przejawia się w życiu człowieka na wiele sposobów:
Liczna grupa naukowców, terapeutów i badaczy utrzymuje, że każda choroba w ciele fizycznym ma podłoże w naszej psychice.
Na szczęście ta sama siła, która rozregulowuje nasz układ nerwowy lub powoduje traumę, odpowiednio zmobilizowana i ukierunkowana, umożliwia nam zdrowienie oraz daje poczucie siły i wewnętrznej mądrości.
Serdecznie zapraszam do nauki samoregulacji autonomicznego układu nerwowego, do pracy z nerwem błędnym, o którego mocy możemy przeczytać u Stephena Porgesa, Stanleya Rosenberga czy Ellen Fischer.
Już ponad 2000 lat temu Hipokrates mówił, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zajęcia są przeznaczone dla każdego, kto zmaga się zarówno z trudnościami, jak i dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć siebie, zapobiegać przeciążeniom, nabyć umiejętności samoregulacji i radzenia sobie w stresującej sytuacji ze spokojem i zaufaniem do własnego ciała.
Spotkanie wprowadzające:
Czego się dowiesz:
godziny: 17:30 – 21:00
cena za spotkanie: 160 zł
Warsztaty prowadzi
Psychobiolog, absolwentka Międzynarodowego Instytutu Recall Healing prowadzonego przez Gilberta Renaud oraz absolwentka Akademii Psychobiologii dr Marzanny Radziszewskiej. Certyfikowany Coach Praktyk, członek European Mentoring & Coaching Council. Pedagog, anglista.