Biohacking, to takie wpływanie na biologię swojego ciała, aby za pomocą dostrajania i usprawniania organizmu w konsekwencji zoptymalizować w naturalny sposób jego pracę i podkręcić możliwości dane przez naturę. Stosując techniki prawidłowego, w tym powolnego oddychania, realnie wpływasz na fizjologię swojego organizmu.
Oddech jest cudownym lekarstwem, ma do tego fantastyczne zalety – jest darmowy i dostępny od ręki, możesz zacząć go używać w celach leczniczych już w tej chwili, a do tego korzyści z właściwie wykonanego oddechu zostały potwierdzone naukowo.
Wydychając powietrze powoli dajesz znać swojemu mózgowi, że może się odprężyć, że wszystko jest ok.
W poniższym artykule przedstawiam korzyści ze spokojnego oddechu na podstawie przytoczonej metaanalizy , prezentuję materiały edukacyjne na YT oraz wspominam o bezpłatnej wersji aplikacji „Peaced breathing” przeznaczonej na Androida. Darmowa wersja prezentowanej aplikacji wystarczy do efektywnej pracy. Samych aplikacji jest wiele na różne systemy operacyjne smartfonów. Na ogół, przynajmniej z aplikacji na Androida, każda ma wersję darmową, którą to można rozwinąć lub ulepszyć poprzez płatną subskrypcję. Omawiana aplikacja w wersji premium kosztuje od ok. 5 zł/msc, pozwala np. na nielimitowaną ilość profili, bo w darmowej wersji mamy do wykorzystania dwa profile. Profil to zdefiniowane interwały oddechowe wg własnych ustawień. W tym artykule prezentuję kilka przykładowych interwałów oddechowych stosowanych przeze mnie na co dzień, a także zamieściłam odnośniki do tych technik na YouTube.
Dokładnie tak samo jest ze śpiewaniem, prawda?, bo jak to jest w tym przeboju: śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Tak samo można oddychać dobrze lub trochę gorzej, a niestety nawet bardzo źle. A w oddychaniu w przeciwieństwie do śpiewania ważne jest jak to (oddychanie) komuś wychodzi. Przykładem na oddychanie bardzo złe byłam ja. Odkrycie, że robię niemal wszystko źle wprawiło mnie w osłupienie, ale stopniowo zmieniałam swoje nawyki oddechowe. Niestety, z osobistego doświadczenia wiem, że to gorzej przekłada się na nasz ogólny dobrostan. Zaburzenia jakie możemy obserwować wahają się od temperatury organizmu i zmarzniętych stóp przez dotlenienie narządów w tym mózgu po astmę, bezdech senny czy jeszcze poważniejsze zaburzenia kardiologiczne włącznie.
Całe życie marzły mi nogi, mój język obłożony był białym nalotem wskazującym na zimno, nawet w lato. Ponieważ zimne (w niektórych wypadkach, aż skostniałe) stopy są uciążliwe, to od wielu lat zastanawiam się o co chodzi i co robię źle, a wiedziałam, że ciągłe stosowanie rozgrzewającego pożywienia ostatecznie jest bardzo złym pomysłem. Gdy dzięki lekturze Patricka McKeowna “Tlenowa przewaga. Trenuj efektywnie, popraw wydolność, wzmocnij zdrowie” odkryłam, że oddycham ustami podczas dnia i nocy, to natychmiast wprowadziłam świadome oddychanie tylko nosem. W ciągu jednej doby zauważyłam, że nalot na języku się zmniejszył oraz zauważyłam znaczną poprawę w cieple stóp. Jako, że były to pierwsze przymrozki i dzień wcześniej stopy miałam skostniałe po wejściu do biura, to odnotowanie następnego dnia w analogicznej sytuacji ciepłych stóp, dało mi kopa do wprowadzenia kolejnych zmian (niemal wszystkie opisane są w tym artykule w punktach 1-4), a jedną z nich było spowolnienie oddechu. Zalecenia oddechowe bazują na metodzie Butejki.
Artykuł nawiązuje do metaanalizy Fizjologiczne skutki powolnego oddychania u zdrowego człowieka w której na potrzeby przeglądu zdefiniowano wolne oddychanie jako oddychanie z dowolną częstością od 4 do 10 oddechów na minutę (0,07–0,16 Hz), przy czym typowa częstość oddechów u ludzi mieści się w przedziale 10–20 oddechów na minutę (0,16–0,33 Hz).
W metaanalizie przedstawiono następujące, zawarte poniżej wnioski. Hipotezy i prawdopodobne spekulacje zaznaczono kursywą, w nawiasach kwadratowych znajdują się odniesienia do bibliografii z metaanalizy. Należy wziąć pod uwagę, że wnioski posiadają daleko idące implikacje, ponieważ samo lepsze utlenowanie krwi lub poprawa zmienności HRV (o tym na końcu artykułu) są prekursorem do bardzo wielu zmian w organizmie. Lista ta jest zatem tylko czubkiem góry lodowej.
Metaanaliza jest w języku angielskim, ale dla osób głodnych wiedzy tłumaczenie translatorem również pozwala na w pełni zadowalające zrozumienie treści.
Układ Oddechowy |
|
Układ sercowo-naczyniowy |
|
Układ sercowo-oddechowy |
|
Autonomiczny układ nerwowy |
|
Zdrowy oddech powinien być cichy i niezauważalny.
Jeżeli będziesz chciał/a w momencie stresu lub złości wyciszyć się źle wykonanym oddechem, to Twoje samopoczucie może się pogłębić, tzn. stres lub wściekłość mogą się nasilić, mogą pojawić się zawroty głowy i duszności. Paradoks. Głębokie (źle rozumiane) oddychanie może nasilić stan stresu i złość. To nie jest teoria lub domniemanie, w moim przypadku tak było przez lata.
Lekkie oddychanie = lepsze dotlenienie ciała.
Z artykułu o medytacji – Medytacja jako forma samoleczenia. Poznaj 4 proste medytacje:
Tlenek azotu jest ważnym neuroprzekaźnikiem, który m.in. reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, mięśni oraz rozszerza drogi oddechowe, a także reguluje ciśnienie płucne. Ma także korzystny wpływ na metabolizm, posiada silne właściwości wiruso- i bakteriobójcze oraz przeciwzapalne w tętnicach, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwmiażdzycowe. Jedną z ważniejszych funkcji tlenku azotu jest regulacja rozszerzania i kurczenia naczyń krwionośnych, co pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz usprawnienie przepływu krwi do narządów. Dzięki tlenkowi azotu (oraz dzięki odpowiedniej ilości dwutlenku węgla w organizmie) do wszystkich tkanek i narządów trafia odpowiednia ilość tlenu.
Więcej dwutlenku węgla i tlenku azotu = rozszerzenie dróg oddechowych i naczyń krwionośnych co pozwala zwiększyć dotlenienie ciała.
Jeżeli chcesz, aby oddychanie było efektywne dla Twojego organizmu ważne jest, aby uwzględnić poniższe uwagi z metody oddechowej Butejki:
W metaanalizie jest m.in. mowa jest o zwiększeniu zmienności rytmu serca – HRV. Z artykułu o medytacji – Medytacja jako forma samoleczenia. Poznaj 4 proste medytacje: Zwiększenie zmienności rytmu serca (HRV) pozwala na obniżenie poziomu stresu.
Zmiana rytmu serca odgrywa ważną rolę w umożliwianiu wyższych funkcji poznawczych, tworzeniu stabilności emocjonalnej i ułatwianiu redukcji stresu. Dzięki poznaniu zmienności rytmu serca można określić poziom stresu u danej osoby. Odległości pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca uzależnione są od poziomu stresu w aktualnej chwili. Im większa różnorodność czasowa pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca, to znak, że, jesteśmy zdrowsi mniej zestresowani. Gdy mamy do czynienia ze zwiększoną zmiennością rytmu serca, to znak, że w układzie nerwowym w danej chwili większą aktywność wykazuje układ przywspółczulny, który jest odpowiedzialny za stan spokoju i relaksu. Niska zmienność rytmu serca jest informacją, że serce nie reaguje dobrze na zmiany i istnieje w danej chwili większe zaangażowanie współczulnego układu nerwowego, tj. tego, który odpowiedzialny jest za reakcję walcz / uciekaj. Coraz więcej badań wiąże HRV (za pośrednictwem nerwu błędnego) ze zdolnością samoregulacji organizmu.
Przykładowe techniki oddechowe spowolnionego oddechu