Sezon jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębień i grypy.
W zależności od charakterystycznych objawów towarzyszących infekcji, sytuacji wpływających na jej rozwinięcie oraz stanu mentalnego chorego można dobrać remedium przynoszące poprawę już w kilka godzin.
Homeopatia stanowi także świetne rozwiązanie w przypadku przedłużających się lub często nawracających infekcji, gdy inne sposoby zawiodły.
Jest naturalną metodą, która daje wiele możliwości naturalnego wsparcia układu immunologicznego, uwzględniając indywidualny sposób reakcji pacjenta na chorobę, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
Leki homeopatyczne mają szczególne znaczenie, gdy nie ma możliwości zastosowania leków alopatycznych, a w związku z tym, że są bezpieczne, mogą być stosowane u każdego – od niemowląt po osoby starsze czy kobiety ciężarne i karmiące.
Warto tutaj także przypomnieć, że najbardziej skutecznym i oczywistym sposobem zapobiegania przeziębieniom jest częste mycie rąk mydłem pod bieżącą wodą przez co najmniej 30 sekund.
Inne ważne wskazówki w czasie choroby:
Przedstawiam kilka ważnych leków homeopatycznych przydatnych w czasie infekcji, w które warto zaopatrzyć domową apteczkę:
OSCILLOCOCCINUM – warte jest zastosowania już przy pierwszych objawach wskazujących na grypę, takich jak ból mięśni, ból głowy, gorączka, kaszel, osłabienie.
ACONITUM – warto zastosować przy pierwszych oznakach przeziębienia, zwłaszcza gdy pojawiają się one nagle i są gwałtowne. Działa na przeziębienia, których przyczyną jest przewianie zimnym, suchym wiatrem. Może pojawić się gorączka, dreszcze, ból głowy, ból gardła i kaszel.
EUPATORIUM PERFOLIATUM – to doskonały lek na “najgorszą grypę”, kiedy ból kości porównywany jest do ich łamania. Bolą również mięśnie oraz gałki oczne. Gorączka może być wysoka i bardzo dotkliwa. Charakterystycznym objawem jest pragnienie zimnej wody.
ALLIUM CEPA – wskazana w przypadku przeziębienia z bardzo wodnistym katarem, który „cieknie jak z kranu”. Górna warga, nozdrza i oczy mogą być zaczerwienione i podrażnione. Osoba chora woli przebywać na świeżym powietrzu.
NUX VOMICA – charakterystycznym objawem jest zatkany nos wieczorem w nocy, ale w ciągu dnia pojawia się cieknący katar. Często towarzyszy ból gardła. Chory może marznąć, pragnąć ciepła i być bardzo rozdrażniony.
PULSATILLA – typowy objaw dla tego leku to gęsty żółto-zielony katar. Nos staje się zatkany w pomieszczeniu, ale udrażnia się na świeżym powietrzu. Objawy są gorsze wieczorami i w cieple. Chorzy (szczególnie dzieci) mogą być bardzo płaczliwi i domagać się pocieszania.
GELSEMIUM to środek, który charakteryzuje się dużą słabością. Nawet utrzymanie otwartych powiek sprawia trudność. W tym przypadku grypa rozwija się powoli, z uczuciem ogromnego osłabienia i zawrotami głowy. Otępienie psychiczne, drżenie i osłabienie przypominają te, których doświadcza się przed egzaminem lub podczas tremy.
Zasada stosowania remediów homeopatycznych w stanach ostrych jest prosta – na początku przyjmuje się lek często (np. co pół godziny), by w miarę osiągania poprawy wydłużać przerwy między dawkami.