Holum terapie naturalneHolumterapie naturalne
  • Holum na Facebooku

  • Poranek i przebudzenie zgodnie z wewnętrznym zegarem ciała

    • Czas, w którym organizm przechodzi z regeneracji w przebudzenie, to godziny między ⌚️ 5:00 a 7:00 i jest to maksimum energii Jelita Grubego a minimum Nerek.
      Maksimum energetyczne Jelita Grubego jest najlepszym momentem na to, aby pozbyć się tego, co zbędne i aktywnie rozpocząć dzień.

      Na poziomie ducha, jest to wejście w nowy dzień z wielką siłą i czystym umysłem. Zasadniczo dobrze jest abyśmy nie pamiętali co nam się śniło – to wskazuje, że w nocy Duch się zakorzenił we Krwi. Na poziomie ciała takim oczyszczeniem jest poranne wypróżnienie, czyli wydalenie toksyn z organizmu. Po przebudzeniu warto napić się przegotowanej ciepłej (lub chociażby letniej) wody z cytryną, miodem a osoby z osłabionym apetytem rano mogą dodać odrobinę soku z imbiru, który działa żółciopędnie, rozkurczowo oraz pobudzająco na wydzielanie śliny co ma wpływ na wzrost apetytu. Ciepła woda ma za zadanie pobudzić jelita i pomóc organizmowi w wydalaniu toksyn. Z punktu widzenia medycyny chińskiej ważne jest, aby woda była przegotowana, ponieważ zwykła zimna woda mineralna lub źródlana pita bez przegotowania wprowadza do organizmu zimno i przyczynia się do powstawania Wilgoci. Woda może zostać przygotowana dzień wcześniej i czekać rano w czajniku w temperaturze pokojowej lub jak ktoś woli ciepłą to podgrzana. 🔥 Najważniejsze tu jest uprzednie doprowadzenie jej do wrzenia, co dodaje elementu Ognia i wspomaga układ trawienny.

      Pomiędzy 5:00 a 7:00 powoli rośnie temperatura ciała, a melatonina, która jest hormonem snu jest powoli blokowana wraz ze wzrostem napływającego światła słonecznego. Budzimy się naturalnie wraz ze wschodzącym słońcem. Do życia budzi się nasz organizm, zaczyna się wzmożona produkcja kortyzolu – głównie znanego jako hormon stresu. Tymczasem jego głównym zadaniem jest dostarczenie energii i mobilizacja organizmu do działania. Jego stężenie gwałtownie wzrasta (a przynajmniej powinno) w momencie przebudzenia. Kortyzol ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, np. po przebudzeniu czy podczas treningu. Właściwa wrażliwość organizmu na kortyzol ma wpływ na jakość snu oraz ilość i jakość energii o poranku, a także na właściwą gospodarkę energetyczną.

      Czas między 5:00 a 7:00 to dobry moment na aktywność np. 9 oczyszczających oddechów lub ruch (jelita lubią ruch!), jakiego dostarcza nam np. poranne ćwiczenia, spacer z psem lub przygotowanie porannego posiłku dla całej rodziny :).

      ⌚️ O godzinie 7:00 rano promienie słoneczne docierają do organizmu już wystarczająco mocno, aby go rozbudzić. Powinniśmy być już po porannej szklance wody, toalecie i być może medytacji lub spacerze. Czas między 5:00 a 7:00 był czasem wydalania, natomiast okres między 7:00 a 9:00 to czas trawienia. Najważniejsze zatem w tych godzinach jest zjedzenie śniadania. O godzinie 7:00 swoje maksimum energetyczne rozpoczyna Żołądek i to on teraz rządzi. O poranku trawimy lepiej niż w innych porach dnia i szybciej spalamy węglowodany, które to nie zamieniają się tak łatwo w tkankę tłuszczową. Najlepiej na śniadanie jest zjeść ciepły posiłek, może to być zupa, jajka duszone w pomidorach, kleik, owsianka. Jeżeli lubimy owoce, ale mamy kłopoty z ich trawieniem, to właśnie poranek jest tą porą dnia, gdy można spróbować dodać je do śniadania, np. kaszy jaglanej.
      W medycynie chińskiej często zaleca się na śniadanie kleik ryżowy, tzw. congee, który powstaje poprzez powolne gotowanie ryżu w temperaturze ok. 60 st., do momentu, aż nabierze on kremowej, kleistej konsystencji. Taka potrawa jest bardzo łatwo strawna, a odpowiednio przyrządzona i doprawiona w zgodzie z porą roku dostarczy organizmowi paliwa odpowiedniej jakości na rozpoczęcie kolejnego dnia. Dodanie daktyli nie tylko nada słodyczy, ale także pomoże uzupełnić krew oraz odżywi Śledzionę. Medycyna Chińska odradza spożywanie na śniadanie (oraz ogólnie w nadmiarze) zimnych posiłków i napojów, ponieważ osłabiają one trawienie poprzez wprowadzenie do Żołądka zimna, co objawia się np. osłabionym wydzielaniem kwasów żołądkowych, pełnością w żałądku po jedzeniu, wzdęciami oraz trądzikiem na przebiegu meridianu Żołądka.

       

      👇 Podsumowanie tego, jak możesz sprawić, aby Twój poranek Cię naenergetyzował:
      ▶ Wstań pomiędzy 5 a 7 po przebudzeniu napij się ciepłej lub letniej wody z dobranym do Twoich potrzeb dodatkiem, wypróżnij się, a jeżeli masz taką możliwość, zażyj ruchu lub pomedytuj z 9-cioma oczyszczającymi oddechami. (link do opisu medytacji: https://agnieszkamaciag.pl/dziewiec-oddechow-oczyszczajacych/)
      ▶ Zakończ wczorajszy dzień, przywitaj nowe!
      ▶ Zjedz w spokoju pożywne śniadanie i powitaj świat w drodze do pracy!
      ▶ Zastanów się co jest ważne dziś, ponieważ czas na wykonanie planu – zbliżasz się do godziny 9, w której swój szczyt aktywności ma meridian Śledziony.

       

      Dobrego dnia!

    Autorami artykułu są

    Aleksandra Misiak, naturoterapeuta

    Aleksandra Misiak

    naturoterapeuta

    Paweł Skrzypczak, akupunkturzysta

    Paweł Skrzypczak

    akupunkturzysta





      Rozwiń

    • Artykuły

      Wiktor Usarek Masaże

      Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

      Każdy człowiek jest wyjątkowy i całkowicie różny od innych. Ja to rozumiem i kultywuję, dobierając terapię indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Moja praca wykracza poza ramy standardowego masażu. Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem. Poprzez wywiad i szczerą rozmowę, … Czytaj dalej Odżywcze masaże dla ciała i umysłu i duszy

      0 komentarzy
      Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda.

      Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

      Spokój. Relaks. Odprężenie. Świadomość. Otwartość. Wolność. Znaczenie tych słów jest nam doskonale znane, ale czy doświadczamy ich pełni w swoim życiu? Niekoniecznie. Co nas przed tym blokuje? Dlaczego nie potrafimy zamanifestować tych wartości w naszym codziennym życiu? Prze bodźcowanie? Gonitwa … Czytaj dalej Każdego dnia dzieją się wokół nas cuda. Problem w tym, że zazwyczaj ich nie dostrzegamy.

      0 komentarzy

      Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

      Lomi jest masażem całego ciała i w odróżnieniu od innych masaży odkrywane jest od razu całe ciało (oprócz miejsc intymnych). Charakterystyczne są długie ruchy przedramionami i dłońmi  przez całe ciało, krążenia w stawach barkowych i biodrowych oraz rozciągania nóg i … Czytaj dalej Lomi Lomi Nui, czego możesz się spodziewać na tym masażu i dlaczego w ogóle warto się na niego umówić.

      0 komentarzy
      Moc nerwu błędnego brzusznego - autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

      Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

      “Najważniejsze zatem w całej edukacji jest zadbanie o to, by nasz układ nerwowy stał się naszym sojusznikiem, a nie wrogiem”. William James   Rola nerwu błędnego w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ogromna. Słowo błędny (łac. vagus) oznacza dosłownie “wędrowca”, ponieważ … Czytaj dalej Moc nerwu błędnego brzusznego – autonomiczny układ nerwowy i jego regulacja.

      0 komentarzy
      MTVSS Body Process Chorzów

      MTVSS Body Process

      Jeśli to czytasz, to znaczy, że szukasz. Jeśli szukasz to znaczy, że zadajesz sobie mnóstwo pytań i oczekujesz odpowiedzi. Możliwe, że nie wiesz jeszcze czego szukasz. Ale skoro szukasz, to zapraszam Cię. Najpierw do lektury a potem do mnie na … Czytaj dalej MTVSS Body Process

      0 komentarzy
      Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku

      Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

      „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi,  lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.  Platon   Dźwiękoterapia to terapia polegająca na stymulacji wibracyjno -akustycznej, inaczej masaż dźwiękiem (wibracją, rezonansem). Wpływa na ciało i umysł człowieka, za pomocą dźwięków instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też … Czytaj dalej Masaż ciała z wykorzystaniem dźwięku mis, gongów i kamertonów

      0 komentarzy