Medycyną zainteresowałam się wiele lat temu, gdy pracowałam w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Codziennie przeglądałam setki dokumentów medycznych i historii chorób różnych osób. Zastanawiałam się dlaczego tak się dzieje, dlaczego Ci ludzie chorują niezależnie od wieku czy statusu społecznego? Czy tak po prostu musi być i trzeba to zaakceptować? Moim zdaniem nie. Sama również zaczęłam mieć kłopoty ze zdrowiem, pośpiech, stres, wiele obowiązków jakie brałam na siebie spowodowało, że rozregulowała się praca mojego ciała, umysłu i ducha. Mój organizm zaczął wysyłać sygnały i domagał się lepszego traktowania. Zrozumiałam, że idę niewłaściwą drogą, z której powinnam szybko zawrócić… Los sprawił, że trafiłam do lekarza medycyny chińskiej. Tak zaczęła się moja przygoda z medycyną chińską.
Powszechnie wiadomo, że życie każdego człowieka rozgrywa się na trzech poziomach: ciała, umysłu i ducha.
Diagnoza i leczenie powinny więc odnosić się do nich wszystkich. Taka właśnie jest refleksologia, która traktuje człowieka holistycznie. Jest skuteczna i naturalna. Pobudza drzemiące w ciele każdego człowieka mechanizmy samoregeneracji. Nie ma bólu w ciele człowieka, który wcześniej nie zostałby zasygnalizowany na stopach i nie ma bólu w stopach, jaki nie odpowiedziałby zaburzeniom w pracy ciała. Szczególnie stopy są wykorzystane w refleksologii, ponieważ dają znać o naszych dolegliwościach już 2-3 lata wcześniej, zanim staną się one dostrzegalne w naszym organizmie w postaci choroby. Jakież bywa zdziwienie moich pacjentów, gdy podczas oglądana stóp trafnie diagnozuję zakłócenia w pracy ciała, a nawet trwające od dłuższego czasu choroby. Oczy mogą być zwierciadłem duszy…..ale jeżeli naprawdę chcesz poznać osobę, spójrz na jej stopy 🙂 Stopy opowiedzą wszystko!
Refleksoterapia wywodzi się z medycyny chińskiej, w Europie jest praktykowana od XVI wieku.
Polega na uciskaniu określonych punktów i obszarów ciała, zwanych receptorami, odpowiadającym poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Stymulacja tych punktów uaktywnia proces samoleczenia organizmu, ponieważ powoduje m.in. głęboką relaksację, która mobilizuje wszystkie narządy do efektywniejszej pracy.
Odpowiednio dozowana i kontrolowana, sprawdza się zarówno jako metoda samodzielna jak i wspomagająca leczenie konwencjonalne.
Dla kogo: praktycznie dla każdego i we wszystkich stanach chorobowych osób dorosłych i dzieci, przy złym samopoczuciu psychicznym i fizycznym, nadmiernym stresie, zmęczeniu i braku energii, w profilaktyce zdrowia.
Przeciwwskazania: zabiegu nie należy wykonywać w przypadku zakrzepicy żył, ciąży wysokiego ryzyka oraz I trymestru ciąży, przy rozległych zmianach i ranach na stopach, po operacjach (ok. 2 miesiące), przed i po operacjach transplantacji narządów (refleksoterapia wzmacnia odporność, natomiast operacja przeszczepu wymaga jej obniżenia), przy zdiagnozowanej kamicy pęcherzyka żółciowego i nerek, w chorobach układu limfatycznego (chłoniak), infekcji z wysoką gorączką, w chorobach psychicznych z objawami wysokiej pobudliwości.
Poprzez przywracanie ciała do stanu równowagi terapia refleksologiczna może zwalczyć wiele chorób. Wrażliwe receptory i meridiany wskazują na to, w których częściach ciała występują blokady. W czasie masażu w różnym stopniu można odczuwać ból poszczególnych receptorów, który często jest określany mianem „dobrego bólu”. Mogą się też pojawić takie odczucia w ciele jak np. ukłucia w poszczególnych narządach, dreszcze, odczucie ciepła lub zimna.
W trakcie serii zabiegowej mogą pojawić się symptomy detoksykacji wynikające z procesu samoregulacji organizmu. Bardzo ważne, aby przyjąć to jako naturalny, pozytywny proces w organizmie służący powrotowi do zdrowia i ostatecznej poprawie. Proces zdrowienia może też przejawiać się niezauważalnie, czasem objawy po prostu znikają i często zapominamy o tym, jak źle czuliśmy się wcześniej.
Z uwagi na to, że każdy z nas jest inny wykonanie masażu dostosowane jest do potrzeb i możliwości klienta. Doświadczenia w czasie zabiegu i po nim również będą zindywidualizowane.
Długoletnia praktyka refleksologii jest potwierdzeniem istnienia spontanicznego uzdrawiania. Sama zastanawiam się jak to się dzieje? Czyżby działała magia wiary? Moim zdaniem nie, bo w refleksologię nie trzeba wierzyć. Należy jedynie poddać się regularnym zabiegom, a przywrócony do równowagi organizm udowodni, że sam poradzi sobie z problemami.
Punkty refleskologiczne na stopach
Sam zabieg refleksoterapii nie nauczy nas właściwego stylu życia, dlatego w trakcie zabiegów uświadamiam pacjentom jak ważna jest codzienna profilaktyka. W pierwszej kolejności – dieta. Zwracajmy uwagę na to co jemy, kiedy i w jaki sposób. W trakcie rozmów wskazuję na to jak ważny dla zdrowia jest ruch, który powinniśmy traktować jako przyjemność, a nie jako kolejne zadanie w grafiku. Nie zapominajmy o prawidłowym oddechu, dzięki któremu dotlenimy i odżywiamy wszystkie komórki naszego ciała. Kolejnym aspektem jest właściwy odpoczynek i sen. I na koniec nasza emocjonalność – starajmy się utrzymywać nasze emocje w równowadze. Tradycyjna Medycyna Chińska wiele uwagi poświęca emocjom i nie zaleca ich tłumienia. Na drodze do naszego zdrowia bardzo istotne jest rozpoznawanie na bieżąco i nazywanie swoich uczuć i emocji. Każda emocja jest nam potrzebna i służy naszej harmonii, wiec uczmy się ich przyjmowania i uwalniania. Zastanówmy się czy żyjemy świadomie, miejmy szacunek do samych siebie. Wielu chorób jesteśmy w stanie uniknąć, gdy nauczymy się słuchać naszego organizmu. Organizm daje nam sygnały, jednak to od nas zależy, czy go posłuchamy.