Przed nami rozkwit jesieni, która w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w tym roku zaczęła się 12 sierpnia i potrwa do 26 października.
Jesień w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej związana jest z przemianą Metalu, który/a odpowiada m.in. za procesy związane z zarządzaniem Qi, oddychaniem oraz wydalaniem.
Narządami przypisanymi do jesieni są Płuca oraz Jelito Grube. Głównym zadaniem Płuc jest obrona odporności organizmu. Jelito Grube natomiast odpowiada za końcowy etap transformacji pożywienia. Skóra uznawana jest za 3 płuco człowieka, a jej stan odzwierciedla stan Płuc.
Płuca przechowują Ducha Po – materialny aspekt Duszy, reprezentuje instynkt obronny człowieka. Jest związany z inkarnacją i jest aktywny podczas fazy płodowej, a po porodzie odpowiada za kierowanie ruchem energii do wewnątrz oraz utrzymywaniu określonych odruchów. Duch Po odpowiada również za przechowywanie dziedziczonych wspomnień.
Emocją związaną z elementem Metalu jest smutek. Jest on jedną z przyczyn chorób związanych z emocjami, m.in. z depresją. Nie należy jednak całkowicie wystrzegać się smutku, ponieważ jest on naturalną i niezbędną emocją, pozwalającą organizmowi na refleksję, odpoczynek oraz spowolnienie metabolizmu.
Jesień związana jest z elementem Metalu i smakiem ostrym. Smak ten porusza Qi, wzmacnia jej cyrkulację oraz rozprasza i zmniejsza jej stagnację. Smak ostry ma właściwości otwierania porów i jest związany z poceniem się, co pomaga podczas ostrej fazy przeziębienia, a o te nietrudno w chłodniejsze, jesienne dni. Kierunkiem związanym ze smakiem ostrym jest ruch wznoszący oraz unoszący, który porusza energię Qi do góry oraz na zewnątrz, dzięki czemu zachodzi proces pocenia.
Smaku ostrego powinny unikać osoby, którym na ogół jest nadmiernie ciepło, ponieważ ma on przeważnie działanie rozgrzewające. Nadmiar tego smaku może prowadzić również m.in. do osłabienia napięcia mięśniowego i zaparć.
W okresie jesiennym powinniśmy jeść produkty lekko ostre oraz/i ogrzewające oraz generalnie potrawy gotowane.
Należy pamiętać o równoważeniu smaku ostrego
W okresie jesiennym należy unikać potraw tłustych, ochładzających i zimnych. Zdecydowanie jest to okres, w którym powinniśmy zapomnieć o lodach i ochładzających napojach.
! Należy zwracać uwagę, aby nie popijać posiłków zimnymi napojami – zdaje się to być zmorą współczesnej dietetyki. Panująca w żołądku temperatura oscyluje w granicach 37°C. Ma to korzystny wpływ na wydzielanie soku żołądkowego oraz sprawne funkcjonowanie całego procesu trawienia.
Gdy jemy lub pijemy bardzo zimne produkty, to sprawiamy, że organizm musi je podgrzewać do ok. 37 °C, bo w takiej temperaturze nasz organizm zaczyna trawić i przyswajać. Konsekwencją tego jest zwiększone zużycie energii oraz osłabione trawienie i stagnacja pożywienia. Obniżenie temperatury przez zimne płyny oraz pokarmy upośledza procesy trawienne, ponieważ organizm potrzebuje dodatkowej energii, by podnieść temperaturę w żołądku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to trawienie nie przebiega prawidłowo. Podczas posiłków najlepiej w ogóle powstrzymać się od picia, ale jeżeli nie jest to możliwe, to złotym środkiem będzie picie ciepłych napojów np. gorzkiej herbaty lub ciepłego kompotu.
Właściwie dobrana dieta ma wpływ nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale również na wygląd zewnętrzny oraz emocje, które w okresie jesiennym są podatne na smutek.
We współczesnym świecie panuje świadomość, iż jesień to czas depresji, potocznie nazywanej depresją sezonową, objawiającą się najmocniej w okresie jesienno-zimowym. Podążanie za starożytnymi mądrościami medycyny chińskiej pozwala m.in. na utrzymanie równowagi w organizmie, a ta z kolei ma wpływ na samopoczucie wewnętrzne. Dietetyka Starożytnej Medycyny Chińskiej wspiera utrzymanie balansu emocji i zmniejsza podatność na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
naturoterapeuta